W Serisi 2022 Final Yarışlarını Kaybetme Riski10 Ekim 2022 16:22 tarihinde yayınlandı (İngiltere Saati)

W Series 2022 sezonunun son iki yarışı, bir bütün olarak serinin yanı sıra tehdit altında.

W Serisi, kadın yarış sürücüleri için bir yaşam çizgisidir. Ücretsiz katılımlı şampiyona, kadın sürücülerin finansman korkusu olmadan rekabet etmelerine izin veriyor. Hepsi eşit makinelerde sürüyorlar, yarış araçlarını geliştirirken bir ünvan için savaşıyorlar, daha yüksek yarış serilerine ilerleyebilmeleri için rekabet etmek için çok önemli bir yer.

Ancak tüm bunlar, dizinin finansal sorunları nedeniyle kaybolma riskiyle karşı karşıya. Finansman sorunları, bu sezonun son iki yarışının bile gerçekleşmeyebileceği ve serinin geleceğini kırılgan hale getireceği anlamına geliyor.

Getty Images’den Göm

sırasında BBC Radyo 4 Röportajda W Series CEO’su Catherine Bond Muir, dizinin yaklaşmakta olan ABD GP’sinde yarışamayacağı veya sezonu hiç bitiremeyeceği olasılığını açıkladı.

Devam edeceğini umuyoruz,” dedi, “Ancak bizi olumsuz etkileyen birçok faktör var.”

Güya bir yatırımcı ile bir sözleşme suya düştü. Ayrıca, sterlin’in dolar karşısında zayıflaması, diziyi ciddi bir finansal baskı altına soktu. Bond Muir şöyle devam etti:

“Austin’e gitmek giderek zorlaştı çünkü bir yıl önce ABD Doları bütçesi ayırdık ve sterlin devalüasyonu nedeniyle artan sorunlarla karşılaştık.”

Getty Images’den Göm

Bunun üzerine, alacaklılara önemli miktarda borçlular ve dizi hala büyük sponsorluk çekmiyor. Ancak Bond Muir, zorluklara düştükleri için finansmana ilgi olduğunu iddia ederek umutlu olmaya devam ediyor.

Ancak, gelecekteki fonlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Bazıları dizinin sezonun geri kalanını finanse etmek için gereken parayı elde edemediğini düşünüyor.

Sezonu herhangi bir büyük olay olmadan erken bitirmek, sürücüler ve seri için son derece cesaret kırıcı olacaktır. Chadwick şampiyonadaki liderliğine rağmen, henüz resmi olarak şampiyon değil. Onu pistte kazanma fırsatından mahrum etmek, böylesine yüksek profilli bir yarış serisi için kabul edilemez olurdu.

Getty Images’den Göm

Şampiyonluk unvanının dışında, Alice Powell, Bietske Visser ve Abbi Pulling gibi sürücüler yakın durumda. 2. şampiyonluk savaşı. Sezonu Singapur’da bitirmek onları ve izleyicilerini gergin bir savaşın içine sokar. Yarış yeteneklerini sergileme yeteneklerini ve bu dövüşten elde edecekleri ilgiyi kaybetmek, yeteneklerine yapılan bir adaletsizliktir.

Getty Images’den Göm

Farz edelim ki W Series gelecek yıl için de finansman sağlayamıyor. Bu durumda motor sporları, motor sporlarında finansal olarak kendilerini desteklemekte zorlanan kadın sürücüler için önemli bir güvenlik ağını kaybediyor. Daha genç erkek sürücüler tipik hedeflerdir Bir sonraki Max Verstappen olacaklarını uman sponsorların sayısı.

Sonuç olarak, pek çok engelden biri olan bu pahalı sporda rekabet etmelerini engellediği için, kariyerlerini önemli ölçüde etkileyen kadınlara çok az para gidiyor. Rekabet etmezlerse yarış araçlarını geliştiremezler ve bu da motor sporlarının üst kademelerine ilerlemelerini engeller. W Serisi olmadan, motor sporlarında kadınların büyüyebileceği ve finansal stres olmadan rekabet edebileceği bir alan artık olmayacak.

Getty Images’den Göm

Bırakın F1’i F3’te de kadınları görmemiz pek olası değil! W Serisi şampiyonu olma ödülü, onlara daha yüksek yarış serilerine girmek için gereken finansal istikrarı sağlıyor. Chadwick şu anda IndyLights veya F3’te bir sürücü arıyor. Ancak para ödülü almamasının bu serilerde yarışmasını engelleyebileceğini itiraf etti.

Dahası, motor sporları kültürü, kadınların F1’de asla rekabet etmeyeceği fikrini sürdürüyor. F1’in gerçek patronu Stefano Domenicali bunun olası olmadığına inandığında nasıl bir umut olabilir? Chadwick’in F1’e girmek için beş yıllık planı hakkında yorumda bulundu:

“Gerçekçi olarak konuşursak, önümüzdeki beş yıl içinde bir kızın Formula 1’e girmesi gibi bir şey dünyaya bir tür göktaşı gelmediği sürece… Bu pek olası değil, gerçekçi olmam gerekiyor.” ”

Getty Images’den Göm

Garip bir şekilde, bu kesin beklentiler erkekler için geçerli değildir. F1, 1950’deki başlangıcından bu yana sahayı oluşturan vasat erkek yarış pilotlarıyla dolu!

Yorumlarının nasıl karşılanmasını amaçladığına bakılmaksızın, tavrı, F1’de kadınları bir an için görmediğini gösteriyor. Bu idealler, F1’i nasıl yönettiğini ve kadın bir F1 sürücüsünün gerçekçi olmadığı inancına dayanarak kadınları dışlayan yapıları sürdürdüğünü yüce bir şekilde şekillendiriyor! Bunlar, bırakın F1’i, daha düşük serilerde bir atış yapmak için bile kadın sürücülerin içinde çalışması gereken ortamlar!

Getty Images’den Göm

W Serisini kaybedemeyiz. Bunu yaparsak, sevdikleri sporda daha da ilerleyebilmeleri için bir nesil kadın yarış pilotunun yarışmasını ve yarış araçlarını geliştirmesini engellemiş oluyoruz. En önemlisi, sporda kadın görünürlüğünü kaybediyoruz.

Televizyonda bir F1 hafta sonu boyunca koşan W Series, genç kızlara Jamie Chadwick veya Abbi Pulling gibi olabilecekleri umudunu veriyor. Onsuz, motor sporlarındaki kadınların olanaklarını bilmiyorlar ya da arzulayabilecekleri ve ilişki kurabilecekleri sürücülere sahip değiller, sınıf veya milliyet ne olursa olsun W Series’in sağladığı bir şans.

Getty Images’den Göm

Bu seriyi kaybedeceğimiz inanılmaz derecede muhtemel. Umarım yanılırım, çünkü büyük potansiyele sahip bir dizi için erken bir son gibi geliyor. F1 ve motor sporları için eşitlik vaaz etmek istiyorlarsa paralarını ağzına koyma zamanı geldi. Gerçekten önemsiyorlarsa, kadın sürücülere bir yaşam çizgisi sunmalıdırlar, özellikle de eşitliği tartışmaya ve teşvik etmeye çalışan F1 sürücüleri.

Yorumları memnuniyetle karşılansa da, motor sporlarında kadınlara yardımcı olacak güce ve statüye sahipler. Kadın sürücülere fırsatlar sunacak somut bir şeyler ürettiklerini görmek harika olurdu.

FIA Uluslararası Spor Kuralları, süper lisans başvuru sürecinde yalnızca ‘o’ya atıfta bulunur. Ne yazık ki, bu size onların cinsiyet eşitliğine bağlılıkları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. F1’de kadınları görmüyorlar, bu yüzden seriyi hedefleyen herhangi bir kadın sürücünün önündeki yol kasvetli ve zorlu.


Kaynak : https://worldinsport.com/w-series-risks-losing-2022-finale-races/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir