Vikingler, Anthony Richardson İçin Potansiyel İniş Noktası Olarak Belirlendi
Önümüzdeki haftalarda pek çok isim, takımın seçmesi gereken ve seçeceği potansiyel oyuncular olarak Vikings çevrelerinde dolaşacak. Ancak, tüm bunlar spekülasyon ve yalnızca ekip hedeflerini gerçekten biliyor. Yaklaşan draftta oyun kurucu seçimi, bir süredir hayran kitlesinin bazı kesimlerinin isteğiydi. Diğerleri, öngörülebilir gelecekte Kirk Cousins’i merkezin altında tutmak istiyor.

Tercihler ne olursa olsun, 15 Mart’ta yeni lig yılı başlamadan önce pozisyonun geleceği hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz. Vikingler, bir miktar kapak alanı boşaltmak için Cousins’in anlaşmasını uzatmalı. Alternatif olarak, bir uzatma istemiyorlarsa, bazı gazileri serbest bırakmak zorunda kalabilirler. Bu noktada her iki seçenek de mümkündür.

Vikingler, Anthony Richardson İçin Potansiyel İniş Noktası Olarak Belirlendi

Vikingler, Anthony Richardson İçin Potansiyel İniş Noktası Olarak BelirlendiFlorida Gators oyun kurucusu Anthony Richardson (15), Eastern Washington Eagles maçından önce ısınıyor 2 Ekim 2022 Pazar günü Gainesville, FL’deki Ben Hill Griffin Stadyumu’ndaki Steve Spurrier Field’da. [Matt Pendleton/Gainesville Sun. USA TODAY NETWORK.</p> ” data-medium-file=”https://vikingsterritory.com/wp-content/uploads/2022/10/USATSI_19163979-788×444.jpg” data-large-file=”https://vikingsterritory.com/wp-content/uploads/2022/10/USATSI_19163979-1180×787.jpg” decoding=”async” loading=”lazy” width=”788″ height=”444″ alt=”Vikings Identified as Potential Landing Spot for Anthony Richardson” class=”wp-image-82071″/>
Florida Gators quarterback Anthony Richardson (15) warms up before the game against the Eastern Washington Eagles at Steve Spurrier Field at Ben Hill Griffin Stadium in Gainesville, FL, on Sunday, October 2, 2022. [Matt Pendleton/Gainesville Sun. USA TODAY NETWORK.

No matter the situation of the Vikings’ passer, Anthony Richardson is an exciting prospect in the draft and has been rising draft boards of many media personalities lately. The Florida Gators quarterback has incredible athleticism but is viewed as a player with room to grow.

Lance Zierlein, a draft analyst from NFL.com, named eight potential landing spots for the QB, and the Vikings were one of the teams. He also ranked the teams for their likelihood of landing the prospect. With 25%, the most likely team to get him is the Panthers, according to Zierlein, followed by the Lions, Raiders, and Commanders with 15% each.

All draft higher than the Vikings, and at least two have glaring holes at the position. Similar to the situation in Minnesota, Jared Goff played well for the Lions last season, but it can be questioned if he is the long-term solution.

Vikingler, Anthony Richardson İçin Potansiyel İniş Noktası Olarak Belirlendi
Sep 3, 2022; Gainesville, Florida, USA; Florida Gators quarterback Anthony Richardson (15) throws the ball against the Utah Utes during the second half at Steve Spurrier-Florida Field. Mandatory Credit: Kim Klement-USA TODAY Sports

Both the Seahawks and the Buccaneers come next. Zierlein gave them each a 10% chance. The final group of teams is named “long shots,” and the teams have a 5% chance to select the toolsy QB, including the Colts and the Vikings.

I think this would be a sneaky-interesting landing spot for Richardson — if he were to make it all the way to No. 23, which seems like a long shot in itself. Kirk Cousins would clearly be the starter in 2023, which would allow Richardson a chance to take mental reps for an entire season before potentially taking the reins in 2024 with some talented pieces around him.

Lance Zierlein, NFL.com

Richardson would be a wonderful fit in Minnesota because the timing would align perfectly for his development, as he could sit behind the veteran for a season. He is a raw star and needs time to grow. Focusing on that without stepping on the field can be a key to his growth. Zierlein named the question marks surrounding Richardson in the draft cycle.

The Florida product is inarguably the most physically gifted quarterback in the 2023 draft. Turning 22 in May, Richardson could have the highest ceiling of any prospect in this class. On the other hand, his footwork and mechanics got sloppier as last season went on, his decision-making is just average and he might have an accuracy issue that’s hard to correct.

Richardson hasn’t shown NFL-caliber passing ability in his time in college, especially from a consistency standpoint. The interesting and exciting thing about him is that he has a couple of outstanding throws in every game, which only a handful of NFL passers can make.

Vikingler, Anthony Richardson İçin Potansiyel İniş Noktası Olarak BelirlendiFlorida Gators oyun kurucusu Anthony Richardson (15), son bölgeye dalıyor. ikinci yarı, 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Gainesville, FL’deki Ben Hill Griffin Stadyumu’nda Steve Spurrier Field’da LSU’ya karşı. [Doug Engle/Gainesville Sun]

Ncaa Football Florida Gators Vs Lsu Tigers

” data-medium-file=”https://vikingsteritory.com/wp-content/uploads/2023/03/USATSI_19656414-788×444.jpg” data-large-file=”https://vikingsterritory.com/wp-content/uploads/2023/03/USATSI_19656414-1180×786.jpg” decoding=”async” loading=”lazy” width=”788″ height=”444 ” alt=”” class=”wp-image-101686″/>

Florida Gators oyun kurucusu Anthony Richardson (15), 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Gainesville, FL’deki Ben Hill Griffin Stadyumu’ndaki Steve Spurrier Field’da LSU’ya karşı ikinci yarıda gol atmak için bitiş bölgesine dalıyor. [Doug Engle/Gainesville Sun] Ncaa Futbol Florida Timsahları Vs Lsu Kaplanları

Aynı zamanda pozisyonu ne olursa olsun drafttaki en iyi sporculardan biri ve bozuk bir oyundan olumlu bir oyun yaratma yeteneği onun en çok satan noktası. Bu, Cousins’ten çok daha iyi yaptığı bir şey, ancak pas oyununda Cousins ​​benzeri bir tutarlılık elde etmek onun en büyük önceliği olmalı.

Taslak sürecinde hala nispeten erken ve Mart ayı başlarında taslak pozisyonlarını tahmin etmek zor. Richardson bir yükselişçi ve 27 Nisan’daki taslak gününde etkinliğin ilk seçimlerinde adının çağrıldığını duyabilir. Vikingler, onu Minnesota’ya getirmek için 23. genel seçimiyle gelecekteki bazı seçimlerini paketlemelidir.

Richardson için bir hamle riskli ama işe yararsa büyük kazanç sağlayabilir. Vikinglerin taslak olasılık ile tanıştığı bildirildi.


Strange Bedfellows: Packers All-Pro Vikings Organizasyonunu Savunuyor

Janik Eckardt, sayıları ve istatistikleri seven bir futbol fanatiğidir. Vikingler, o zamanki oyun kurucuları Christian Ponder’a rağmen favori takımı oldu. Yürüyen bir futbol ansiklopedisi, sitcom izlemeyi seviyor ve tercih ettiği müzik türü Klasik rock. Vikingleri seviyorsanız onu Twitter’da takip edin: @JanikEckardt
Kaynak : https://vikingsterritory.com/2023/draft/draft-2023/vikings-identified

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir