Tüm Zamanların En İyi 5 Yarış AtıGüncellenmiş:

11 Mayıs 2023, 13:56

Görüntü Kaynağı

At yarışı, dünyanın dört bir yanındaki nesillere kültür, gelenek ve heyecan yayan, dünyanın en ikonik sporlarından biri olarak uzun zamandır kutlanmaktadır. Büyüleyici kreasyonları, tarihimizde ve hayal gücümüzde sonsuz bir iz bıraktı – ve bugün, en büyük harikalarından bazılarını keşfedeceğiz: özel bir At Yarışı Özetinde en iyi 5 yarış atı! Muhteşem şampiyonalarına, unutulmaz kariyerlerine ve olağanüstü başarılarına derin bir dalış yapmak için şimdi bize katılın – yalnızca at yarışının sunabileceği heyecan verici coşkuyla sunulan hayranlık uyandıran bir macera!

onaylandı

Onaylanmış, şimdiye kadar yaşamış en iyi yarış atlarından biridir. American Pharoah, 2015’te bu başarıyı tekrarlamadan önce, şampiyon Thoroughbred Affirmed, Triple Crown’u en son ele geçiren attı. 1977’den 1979’a kadar 29 yarışının 22’sini kazandı. Preakness Stakes, Belmont Stakes ve Kentucky Derby gibi en prestijli ve zorlu etkinliklerden bazılarına katıldı.

Ayrıca 1948’den beri The Belmont ve The Travers’ı süpüren ilk at oldu. 1977’den 1979’a kadar tüm yıllar boyunca “Üç Yaşındaki Tay Şampiyonu” unvanını aldı. 1977, 1978 ve 1979. Birçok modern yarış atı, soylarının izini ona kadar sürebilir; bu nedenle mirası yaşıyor. Affirmed’ın inanılmaz başarısı, çok çalışmanın ve azmin değerinin bir anıtıdır ve yeni nesillere ilham vermeye devam etmektedir.

siyah havyar

Black Caviar, Avustralya’yı şereflendiren gelmiş geçmiş en büyük yarış atlarından biri olarak kabul edilir. 2009-2013 yılları arasındaki yarış kariyeri boyunca, kayda değer 15 Grup 1 yarışı da dahil olmak üzere 25 startının hepsini kazandı – hala ayakta duran bir rekor. Olağanüstü hızı ve güçlü adımları, onu pistte yenmeyi imkansız hale getirdi ve olağanüstü bir kararlılık ve zarafetle rakiplerini geride bıraktı. Rick Jamieson’a ait olan Black Caviar, 18 Ağustos 2006’da Avustralya’nın Nagambie kentindeki Gilgai Farm’da doğdu.

Kariyerine bir patlama ile başladı ve o zamandan beri arkasına bakmadı. Kazandığı yarışların yüzde altmışı 1. Dereceydi, bu da bu nefis kısrağın yıldız olmaya mahkum olduğunu gösteriyordu. Yenilmezlik serisi, Avustralya’nın altı eyaletinde en yüksek seviyede 11 galibiyet içeriyordu. Belmont bahisleri oranlar.

Winx

14 Eylül 2011’de Winx, Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Coolmore Farm’da doğdu. Eğitmen Chris Waller’ın yardımıyla, hızla tarihin en ünlü yarış atlarından biri haline geldi. Arka arkaya 33 yarışta galip geldi ve toplam 42 startının 36’sını kazandı. 33 galibiyetten 28’i rekor 1. Derece yarışmasında geldi. Winx’in yıldırım hızındaki ve şiddetli kazanma arzusunun birleşimi, olağanüstü bir kariyer sağladı.

Kariyeri boyunca diğer birkaç önemli zafere ek olarak, dört ayrı durumda Cox Plate (iki kez) ve Queen Elizabeth Stakes’i (iki kez) kazandı. Pistte Winx, cesur tavrı sayesinde yenilmezdi ve rakiplerini inanılmaz zarafet ve azimle geride bıraktı. Kariyeri boyunca 26.421.176 $ aldı ve bu onu Avustralya’nın tüm zamanların en çok kazananı yaptı.

Kinçsem

Zamanının “mucize atı” olarak anılan Kincsem, tarihin en ünlü yarış atlarından biridir. Kincsem, 17 Mart 1874’te Macaristan’ın Kisbér kentinde doğdu ve kendisi için konuşan olağanüstü bir sicile sahipti – 54-0’lık yenilmezlik serisi! Muazzam gücü ve hızıyla biliniyordu, pistteki herhangi bir tehdide karşı savunmasız görünüyordu. Kariyeri boyunca, birçok prestijli unvanı alarak toplam 199.754,50 fl (bugün yaklaşık 3 milyon $) kazandı.

Galibiyetleri arasında Macar Sonbahar Meşeleri’nde art arda üç galibiyet ve Goodwood Kupası’nda etkileyici bir galibiyet vardı. Kincsem’in inanılmaz yeteneği ve başarısı o kadar büyüktü ki, başka hiçbir at onun rekorunu yakalamaya yaklaşamadı. Eşsiz atletizm ve kararlılıkla nesiller boyu ilham verdiği için mirası bugün canlılığını koruyor.

Seattle Dönüşü

Gelmiş geçmiş en iyi yarış atlarından biri Seattle Slew’du. Bir Safkan Şampiyon olan Seattle Slew, kariyerleri boyunca yenilmeyen iki attan biridir. Billy Turner ve Douglas Peterson, Lexington, Kentucky doğumlu Seattle Slew’i eğitti. Antrenman sorunlarına ve iki yıllık sakatlığına rağmen, yarış tutkunları onun yeteneğini gördü.

Seattle Slew, 1976 ile 1978 yılları arasında yarıştığı 17 yarışın 14’ünü kazandı, dokuzu Grade I galibiyeti dahil. En ünlü zaferi, 1977’de Belmont Stakes’te, olasılıkları alt üst ettiğinde ve bir efsane olacak türünün tek örneği bir at olduğunu kanıtladığında geldi.


Kaynak : https://worldinsport.com/horse-racing-roundup-top-5-racehorses-of-all-time/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir