Red Bull, Maliyet Sınırı Bütçesinin “Küçük” İhlalinde Bulundu10 Ekim 2022 18:47 tarihinde yayınlandı (İngiltere Saati)

Red Bull, F1’i olumsuz etkileyebilecek maliyet sınırını aştı.

Getty Images’den Göm

Suzuka’da geçen dramatik bir hafta sonundan sonra, F1 dünyası kendini daha fazla drama hazırlıyor! FIA’nın üst sınırın ihlal edildiğine ilişkin soruşturması geçtiğimiz hafta sporu gündemine aldı, ancak sonunda bulgularını sonuçlandırdılar. İki takım bütçeyi aştı 2021 sezonunda.

Red Bull prosedürel ve küçük bir fazla harcama ihlali yaşarken, Aston Martin sadece prosedürel bir ihlalde bulunuyor. Şebeke ekiplerinin geri kalanı, maliyet sınırına uymayı başardı. İhlal, Max Verstappen’in takımla kazandığı 2. Dünya Şampiyonası’nın ardından geldi.

Red Bull, bulgulara “sürpriz ve hayal kırıklığıyla” yanıt verdi. Görüşmeler sırasında maliyet üst sınırını tartışırken, Christian Horner, kitaplarının düzenli olduğunu öne sürerek maliyet sınırını ihlal ettiğini reddetti. FIA şimdi 145 milyon dolarlık sınırı %5’ten daha az bir oranda ihlal ettiklerini ve bunun sadece küçük bir ceza aldığını tespit etti.

Maliyet sınırı, diğer şeylerin yanı sıra ekiplerin araçlarına, personeline ve nakliye maliyetlerine harcayabilecekleri para miktarını sınırlar. Maliyet sınırı, sürdürülebilirliği sağlamak ve en zengin ekiplerin araçlarına ve yükseltmelerine para atarak haksız bir avantaj elde etmelerini engellemek için uygulanmaktadır.

Bütçe sınırına yanıt olarak, Mercedes ve Ferrari gibi daha zengin takımların harcamaları önemli ölçüde sınırlandı ve bu da sezon boyunca araçta yapabilecekleri yükseltme ve değişiklik sayısını etkiledi. Ayrıca, şebekedeki ekipler, bir yaşam maliyeti krizi sırasında pek de ideal olmayan, personeli işten çıkarmak veya ücretleri düşürmek zorunda kaldı. Bu nedenle, bazılarının ihlalden neden mutsuz olacağı anlaşılabilir. Sadece Mercedes’ten atılan 40 çalışanla, bir ihlal kuralı ve bundan olumsuz etkilenen tüm bireyleri alay konusu yapar!

Red Bull, yemek servisi ve personel ücretlerini ödemek için sınırı aştığını iddia ediyor ve bu da, bütçe dahilinde kalarak aynı şeyi yapmayı başaran diğer takımlardan daha fazla harcama yaptıkları gerçeğinden uzaklaşıyor. Bununla birlikte, Twitter’dan gelen tepki, kuralları ve düzenlemeleri mizah konusu olan bir spor olarak F1 için idealden daha az. Red Bull’un ihlali kesinlikle FIA’nın başını ağrıttı!

Getty Images’den Göm

2019’da F1 patronu Ross Brawn, “finansal kuralları ihlal ederseniz, şampiyonluğunuzu kaybedersiniz” uyarısında bulundu. F1, takımlara maliyet sınırını ciddiye almaları için net bir mesaj göndermek istedi. Ancak FIA’nın yaklaşımı, aşırı önlem almak yerine soruşturmalarında dikkatli davranmak oldu.

Red Bull’un ‘küçük’ ihlali hassas zeminde ilerliyor. 2021 şampiyonasının ne kadar yakın olduğu düşünüldüğünde, Red Bull ve Mercedes arasındaki mücadelede her onda biri etkili oldu. Düzenlemelere uyan rakiplerinin aksine fazla harcama yapmışlarsa, Abu Dabi’deki olaylar hakkında daha fazla tartışmaya yol açar.

FIA, Red Bull’un ne kadar fazla harcadığını veya verilen cezayı henüz açıklamadı. “Küçük” bir ihlal olarak Red Bull’un alabileceği olası cezalar şunlardır:

F1 topluluğu içindeki bazı kişiler, FIA’nın bu bölünmüş yaklaşımından memnun değil. Sky Sports’tan Anthony Davidson, Singapur Grand Prix’si sırasında, %5’in altına inerseniz verilen hareket alanı hakkında yorum yaptı ve şunları söyledi:

“Bizim için, saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede pistte çok iyi huylu bir süreçte yaşayan yarış sürücüleri olarak, ya bitersiniz ya da dışarı çıkarsınız, hepimiz bunu anlıyoruz.

“Yani, bırakın takımların aşırı harcama yapmaları şöyle dursun, neden bir boşluk bile var anlamıyorum.”

Benzer şekilde, McLaren CEO’su Zak Brown, teknik kural ihlallerine benzer daha katı cezalar için çağrıda bulundu.

FIA muhtemelen Red Bull’dan şampiyonluk puanlarının düşürülmesi gibi sert bir ceza uygulamayacaktır. Her iki durumda da taraftarlar, FIA’nın bu ihlali nasıl ele aldığı konusunda hayal kırıklığına uğrayacak. Önemli olan süreçte F1’e zarar vermemeleri. Red Bull hafif bir ceza alırsa, bütçe dahilinde kalan takımların potansiyel olarak cezayı protesto etmesiyle spor için birkaç ay dağınık olabilir.
Kaynak : https://worldinsport.com/red-bull-found-in-minor-breach-of-cost-cap-budget/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir