NHL tarihinin en büyük 10 savunucusu


Scott Niedermayer
17 Şubat 2019; Anaheim, CA, ABD; Anaheim Ducks’ın eski defans oyuncusu Scott Niedermayer, yanında eşi Lisa Niedermayer ve oğulları Logan Niedermayer, Jackson Niedermayer, Joshua Niedermayer ve Luke Niedermayer ile Honda Center’da Washington Capitals maçından önce emeklilik töreninde 27 numaralı formasını kaldırırken izliyor. Zorunlu Kredi: Kirby Lee-USA TODAY Sports

Hokeydeki en zorlu tartışmalardan biri, tüm zamanların en iyi NHL savunucularına karar vermektir. Yıllar boyunca, savunma tarafındaki çok sayıda olağanüstü yetenek lige damgasını vurdu.

Her defansın kendine özgü oyun tarzıyla, farklı dönemlerde oynayanları karşılaştırmak kolay değil.

Tüm zamanların en iyi NHL savunucuları

Bir defansın ana rolü, diskin kendi kalecisine ulaşmasını engellemektir. İyi savunmacılar ile şimdiye kadarki en iyi NHL savunucuları arasındaki fark, hücum tarafında olduğu kadar savunma tarafında da hakim olma yeteneğidir.

Asıl işleri gol atmak olmasa da, bu listede pozisyona ofansif yaklaşımlarıyla tanınan pek çok isim var. Bir defans oyuncusu buzun her iki ucunda da öne çıkıyorsa bu, oyuncunun özel ve nesilde bir kez görülen bir yetenek olduğu anlamına gelir.

10. Scott Niedermayer

Dört kez Stanley Cup şampiyonu, Scott Niedermayer rakip takımların gol atmasını imkansız hale getirdi.

Niedermayer, dünyanın en iyi hokey liginde oynadığı için kariyeri boyunca zaman zaman her şeyin kolay görünmesini sağladı. Buzdaki en büyük ve en sert adam olmasına gerek yoktu, bunun yerine olağanüstü paten yeteneğini her gevşek diske ilk önce ulaşmak için kullandı.

Niedermayer, dört Stanley Kupasına ek olarak, takımın kaptanı seçildiği 2010 Olimpiyatları da dahil olmak üzere Kanada için iki Olimpiyat altın madalyası kazandı. Neidermayer aynı zamanda bir James Norris Memorial Trophy galibi ve 2007’deki son Stanley Cup yarışında Conn Smythe Trophy’yi aldı.

9. Chris Chelios

Bir defans oyuncusunun en uzun kariyerlerinden biri, Chris Chelios NHL’de 1.651 normal sezon maçı oynadı, bu tüm zamanların en çok ikinci maçı (Zdeno Chara).

Kariyerinin çoğunu Canadiens, Blackhawks ve Red Wings arasında bölerek geçirdi. Yarışmaya gelince, kimse Chelios’tan daha çok çalışmadı. Tüm kalbini oyuna verdi ve hem takım arkadaşları hem de rakipleri ona çok saygı duyuyordu.

Chelios, ilk kez Canadiens ile ve ardından Blackhawks ile iki kez kazanan, üç kez Norris Trophy kazananıdır. Ayrıca, biri Canadiens ile ve iki kez Red Wings ile olmak üzere üç kez Stanley Kupası kupasını kaldırdı.

8. Eddie Sahili

Rağmen Eddie Sahili Mevcut birçok taraftar doğmadan önce bir çağda oynadı, bu onu şimdiye kadarki en büyük NHL savunucularından biri olmaktan alıkoymuyor.

Shore, dörtlü bir savunma oyuncusu tarafından en çok Hart Trophy galibiyeti rekorunu elinde tutuyor ve bu aynı zamanda lig tarihindeki tüm oyuncular arasında en çok üçüncü olan. Ayrıca Boston Bruins için oynarken sekiz kez All-Star ve iki kez Stanley Kupası şampiyonuydu.

Shore, agresif, fiziksel oyun stiliyle biliniyordu. Normal sezonda iki kez ve playofflarda üç kez penaltı dakikalarında lige liderlik ederek bir ton ceza aldı.

7. Paul Coffey

Paul Coffey gelmiş geçmiş en iyi hücum defans oyuncularından biridir.

Coffey, NHL tarihinde 1.000’den fazla oyun oynarken maç başına bir sayıdan fazla ortalama alan tek savunma oyuncusu. 1.409 maçta 1.531 kariyer puanı ile bitirdi ve bu, tüm zamanların bir defans oyuncusu tarafından en çok sayı yapılan ikinci sayı oldu. Coffey, 1985-86’da Oilers için 48 gol atarak tek bir sezonda bir defans oyuncusu tarafından en çok gol atma rekorunu elinde tutuyor.

Kayıtlarına ek olarak, Coffey üç kez Norris Kupasını aldı ve 14 kez All-Star seçildi. Üç Stanley Kupası kazanmaya devam edecekti. Wayne Gretzky ve Oilers ve biri Mario Lemieux ve Penguenler.

6. Larry Robinson

6’4’te”, Larry Robinson buzda büyük bir varlık vardı ve kimsenin onu geçmesi zordu.

Robinson’un neden bu listede olmayı hak ettiğini gösteren tek istatistik artı/eksi. Kariyeri +722, bu da lig tarihindeki herhangi bir oyuncunun 100’den fazla en iyisi. Playofflardaki +100’ü de defans oyuncuları arasında birinci.

Robinson, kariyerinin çoğunu Montreal Canadiens ile geçirdi ve takımla geçirdiği 17 sezonda altı Stanley Kupası kazanmalarına yardımcı oldu. Ayrıca 1978’de Conn Smythe Trophy kazananı seçildi.

5.Denis Potvin

Denis Potvin hepsini 15 yıllık NHL kariyeri boyunca başardı.

Dört Stanley Kupası, üç Norris Kupası zaferi, bir Calder Memorial Kupası ve 100 puanlık bir sezon, şimdiye kadarki en iyi NHL savunucularından biri olmak için zorlayıcı bir durum oluşturuyor. Normal sezonda defans oyuncuları arasında tüm zamanların yedincisi ve playofflarda tüm zamanların dördüncüsü.

Tüm kariyerini New York Islanders ile geçiren Potvin, formasını 1992’de franchise tarafından emekliye ayırdı.

4. Ray Bourque

Kırk yıla yayılan bir kariyerde, Ray Bourque zamanının çoğunu NHL’de geçirdi.

Bourque, kariyerinde lig tarihindeki herhangi bir savunma oyuncusu tarafından en yüksek sayı olan 1.579 sayı kaydetti. Ayrıca bir defans oyuncusu tarafından en çok gol ve asist rekorunu elinde tutuyor. 19 All-Star maçına çıkan Bourque, sadece geride kaldı Gordie Howe tarihteki herhangi bir oyuncu tarafından en çok için.

Bourque’un yapamadığı tek şey Boston’da bir Stanley Kupası kazanmaktı. Sonunda bir tane kazanacaktı, ancak Colorado Avalanche’ın bir üyesi olarak son sezonunda geldi. Bourque, Bruins’in bir üyesi olarak Norris Trophy’yi beş kez kazandı ve oynanan sayı ve oyunlarda franchise’ın tüm zamanların lideri.

3. Doug Harvey

Gelmiş geçmiş en büyük NHL savunucularından biri, Doug Harvey Kendi döneminde ligi domine ediyordu.

İnanılmaz kayma ve pas verme yetenekleriyle Harvey, bir hücum defans oyuncusu rolüne mükemmel bir şekilde uyuyordu. 1950’lerde üst üste dört ve 1960’ların başında üç kez üst üste Norris Kupasına yol açan diğer tüm savunmacılar arasında göze çarpıyordu. Seçkin oyunu, Montreal Canadiens’i 1956-1960 yılları arasında arka arkaya beş Stanley Kupasına götürmeye yardımcı oldu.

Harvey, 1973’te Hockey Hall of Fame’e alındı ​​ve forması sonunda 1985’te Canadiens tarafından emekliye ayrıldı.

2. Nicklas Lidstrom

Oyunu oynayan en zeki hokey oyuncularından biri, oyunun nasıl oynanması gerektiğini benden daha iyi anlayan kimse yoktu. Nicklas Lidstrom.

Savunma ve hücum tarafında baskın olan birkaç savunmacıdan biriydi. yanında oynamak Dominik Hasek, gelmiş geçmiş en büyük hokey kalecilerinden biri, rakibin gol atmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Birlikte, Lidstrom’a kariyerinde toplam dört tane kazandıran iki Stanley Kupası kazandılar.

Lidstrom kariyerini, NHL tarihinde en çok ikinci kez berabere kalan yedi Norris Kupası ile bitirdi.

1. Bobby Orr

Bu liste ile ilgili herhangi bir tartışma varsa, bu bir numaralı nokta ile olmamalıdır. Tüm zamanların en iyi NHL savunucularına gelince, kimse onlardan daha iyi değildi. bobby orr.

Sadece 657 normal sezon maçı oynamasına rağmen, Orr 915 puan topladı. Maç başına ortalama 1.393 sayısı, tarihteki bir savunma oyuncusu tarafından açık ara en yüksek sayıdır.

Orr, kariyerinde art arda sekize ulaşan Norris Kupalarının çoğu için rekoru elinde tutuyor. Ayrıca 1970-1972 arasında üç yıl üst üste Hart Kupasını kazandı ve Boston Bruins ile iki Stanley Kupası kazandı.
Kaynak : https://franchisesports.co.uk/best-nhl-defensemen-of-all-time/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir