NFL ücretsiz ajansı nasıl çalışır?


NFL ücretsiz oyunculuğunun başlangıcı hayranlar için heyecan verici bir dönem olsa da, hâlâ kendilerine açıklanması gereken NFL ücretsiz ajansına ihtiyaç duyan bazı hayranlar var.

Ne de olsa, NFL serbest oyuncu kadrosunda pek çok kural var ve biraz kafa karıştırıcı olabilen maaş sınırı kurallarından bahsetmiyorum bile. Bazı soruları olan veya NFL ücretsiz ajansının kendilerine açıkladığı ihtiyacı olan herkes için bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak istedik.

NFL serbest oyuncu açıklaması

NFL serbest oyuncudaki tüm kurallara ek olarak, akılda tutulması gereken önemli tarihler ve ölü para ve franchise etiketini kullanan takımlar hakkında çok fazla konuşma var.

Daha sıradan hayranlar için bu, özellikle ilgili tüm matematik söz konusu olduğunda kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, açıklanmış NFL ücretsiz ajansına ihtiyaç duyan herkes için bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak amacıyla NFL ücretsiz ajansı SSS’lerinin bir listesini bir araya getirmek istedik.

NFL ücretsiz ajansı nasıl çalışır?

NFL’de serbest oyuncu, takımların oyuncuları franchise etiketi veya geçiş etiketiyle belirlemesi için bir pencere ile başlar, her ikisini de daha sonra açıklayacağız. Takımlar, oyuncuları franchise oyuncusu veya geçiş oyuncusu olarak belirleme şansına sahip olduklarında, hangi oyuncuların serbest oyuncu olacağı kesin olarak bilinecek.

Her yıl, franchise’ın sonu ile geçiş dönemi ile yeni lig yılının resmi başlangıcı arasında birkaç günlük bir süre vardır; bu, takımların serbest oyuncularla sözleşme imzalamaya başlayabileceği zamandır.

Bununla birlikte, NFL, takımların oyuncularla müzakereye başlaması için serbest oyuncu döneminin resmi başlangıcından önce iki günlük bir pencere sağlar. Bu pencereden önce ekiplerin ücretsiz oyuncularla yeni anlaşmalar yapmasına izin verilmez.

Ancak bu iki günlük pencerede takımlar ve serbest oyuncular arasındaki müzakereler yasal olarak başlayabilir. Tabii ki, yeni sözleşmeler, NFL’nin serbest oyuncu döneminin başlangıcıyla aynı zamana denk gelen yeni takvim yılının resmi başlangıcına kadar resmi olarak imzalanamaz veya duyurulamaz. Bu tarih genellikle Super Bowl’dan bir aydan fazla bir süre sonra Mart ayının ortasına gelir.

Neden serbest oyuncu drafttan önce?

NFL ücretsiz ajansı, her yıl NFL Taslağından önce gerçekleşir ve durumun böyle olmasının birkaç nedeni vardır. Yeni başlayanlar için, modern sezon dışı programı ilk oluşturulduğunda, takımlar taslak olasılıkları değerlendirmek için mümkün olduğunca fazla zaman istedi. Bu mantıkla, takımların taslakta yer alan oyuncular hakkında kapsamlı bir inceleme yapabilmesi için taslağı serbest oyuncu döneminin başlamasından birkaç hafta sonra zorlamak mantıklıydı.

Tabii ki, bu akıl yürütme eskisi kadar geçerli değil çünkü ekiplerin çok daha büyük keşif departmanları var ve taslak için her zamankinden daha hazırlar. Başka bir deyişle, NFL Draftı daha erken yapılsaydı, takımlar muhtemelen hazırlıksız olmaktan şikayet etmezdi.

Serbest oyuncu seçiminin drafttan önce gelmesinin bir diğer nedeni de oyuncuların lehine olması. NFL Oyuncuları Derneği, açık piyasadaki oyunculara zarar vereceği için taslağın serbest oyuncudan önce yükseltilmesine izin verecekti.

Sıra tersine çevrilirse, takımlar en büyük ihtiyaçlarını taslak yoluyla karşılamaya çalışacak ve serbest oyunculara para harcamaya daha az istekli olacaktır. Ancak mevcut sistemle takımlar, draftta en büyük ihtiyaçlarına uygun oyuncuları bulabileceklerini varsayamıyor ve bu da onları serbest oyuncu döneminde daha agresif olmaları için teşvik ediyor. Bu, fiyatların yükselmesine yardımcı olarak ligin en iyi ücretsiz temsilcilerinin daha kazançlı sözleşmeler imzalamasına yardımcı olur.

NFL oyuncularına ücretsiz oyuncu döneminde ödeme yapılır mı?

Serbest oyuncu olan NFL oyuncularına herhangi bir ödeme yapılmaz çünkü bir takımla sözleşmeleri yoktur. Ayrıca, NFL maaşları yalnızca sezon boyunca ödenir, bu nedenle oyuncular sezon dışında maaş çeki almazlar.

Ancak, antrenman bonusları ve kadro bonusları dahil olmak üzere bunun bazı istisnaları vardır. Oyuncular, sezon dışı antrenmanlara katıldıkları için maaş alırlar. Bazı durumlarda, bir oyuncunun sözleşmesinde, belirli bir tarihte bir takımın kadrosunda yer almaları halinde ödenen bir kadro bonusu olacaktır. Bu tarih sezon dışında gelirse, sezon dışında o kadro bonusu ödenecektir. Ancak serbest oyuncu olan oyuncular, bir takımla sözleşme imzalayıp bir imza bonusu alana kadar ödeme almazlar.

Kısıtlanmamış ve kısıtlanmış ücretsiz ajans

Tüm NFL ücretsiz temsilcileri, sınırsız veya kısıtlı ücretsiz temsilciler kategorisine girer. Kısıtlamalara tabi olmayan serbest oyuncular açık piyasaya çıkıp herhangi bir takımla sözleşme imzalayabilir, ancak bu sadece mevcut takımlarının onları franchise oyuncusu veya geçiş oyuncusu olarak etiketlememesi şartıyla mümkündür. Bu arada, kısıtlı ücretsiz aracılar uygun bir teklife tabidir.

NFL’nin mevcut kurallarına göre, kısıtlı serbest oyuncular, üç sezon birikmiş hizmete sahip olan ve bir takımdan uygun bir teklif almış olanlardır. Bu arada, sınırsız serbest oyuncular, en az dört birikmiş sezonu olan oyunculardır. Bir oyuncunun bir sezon hizmet alabilmesi için en az altı normal sezon maç kadrosu harcaması gerekir. Aktif, pasif veya sakatlık yedek listesinde olmaları fark etmez, kontratları sona erdiğinde serbest oyuncu olmak için ligde zaman kazanmak için kadroda olmaları yeterlidir.

Nitelikli teklif ne anlama geliyor?

Nitelikli bir teklif, mevcut ekipleri tarafından bir “teklif” teklif edilen kısıtlı ücretsiz aracıları ifade eder. Kısıtlı serbest oyuncular olarak adlandırılmalarına rağmen, yine de herhangi bir takımla yeni bir sözleşme müzakere etme hakları var.

Bununla birlikte, bir oyuncunun orijinal takımı, bir oyuncuya, o oyuncunun başka bir takımdan aldığı herhangi bir teklifi karşılama hakkı veren bir “teklif” sunabilir.

Bu senaryoda, orijinal takım, diğer takımın teklifini karşılamamaya karar verirse, sözleşmesini yerine getirerek o oyuncuyu elinde tutabilir veya draft-pick tazminatı alabilir. Böyle bir durumda, aldıkları ekstra draft seçimi, oyuncuya yaptıkları eleme teklifine bağlıdır.

Oyuncular ne zaman serbest oyuncu olur?

NFL’de oyuncular, sözleşmeleri sona erdikten sonra ve mevcut takımları franchise etiketini veya geçiş etiketini üzerlerine yerleştirmemeye karar verirse serbest oyuncu olurlar. Franchise etiketi genellikle bir takımın serbest oyuncu döneminde kaybetmek istemediği yıldız oyuncular için kullanılır çünkü genellikle bir sonraki yıl için yüksek bir maaşla gelir.

Beklendiği gibi serbest oyuncu olmak yerine, franchise etiketini alan bir oyuncu mevcut takımında bir yıl daha kalır ve önceki yıldan aldığı maaşın %120’sini veya pozisyonundaki ilk beş maaşın ortalamasını alır. Söylemeye gerek yok, franchise etiket oyuncuları çok para kazanıyor, bu yüzden her yıl sadece az sayıda oyuncu franchise oyuncusu oluyor. Ayrıca, her takım her yıl franchise etiketiyle yalnızca bir oyuncu belirleyebilir.

Benzer şekilde, geçiş etiketi, bir takımın bir oyuncuyu bir önceki yıl kazandığının %120’si veya pozisyonlarındaki en iyi 10 oyuncunun ortalaması olacak şekilde bir yıl daha tutmasına olanak tanır. Aradaki fark, geçiş etiketine sahip oyuncuların diğer herhangi bir takımla diğer herhangi bir serbest oyuncu gibi yeni bir sözleşme müzakere edebilmesidir.

Ancak, oyuncunun mevcut takımı, eğer o oyuncuyu tutmak istiyorsa, o sözleşmeye uyma hakkına sahiptir. Ancak o oyuncunun başka bir takımdan aldığı teklifi karşılamayı reddederse, draft-pick tazminatı almazlar. Tipik olarak geçiş etiketi, franchise etiketinden çok daha az kullanılır.

NFL ücretsiz oyuncu 2023 önemli tarihleri

  • 15 Mart: Tüm oyuncu sözleşmelerinin süresi sona erer ve ücretsiz ajans CT 15:00’te başlar.
  • 26-29 Mart: Yıllık Lig Toplantısı
  • 21 Nisan: Kısıtlı serbest acentelerin teklif belgelerini imzalaması için son tarih
  • 1 Haziran: Önceki kulübün, yalnızca rüçhan hakkı için uygun bir teklif alan imzasız RFA’larına, söz konusu oyuncunun CBA’nın “15 Haziran İhalesi” hükmüne tabi olabilmesi için “1 Haziran teklifi” göndermesi için son tarih.

  • 15 Haziran: Kulüplerin RFA’lara uygun teklifleri geri çekmesi ve oyuncunun önceki yıldaki Paragraf 5 Maaşının yüzde 110’u olan bir yıllık sözleşmenin “15 Haziran İhalesi”ni (önceki yıl sözleşmesinin diğer tüm koşullarıyla birlikte) yerine koyarak münhasır müzakere haklarını elinde tutması için son tarih değişmeden ileriye taşındı).


Kaynak : https://franchisesports.co.uk/nfl-free-agency-explained-key-dates-unrestricted-vs-restricted-franchise-tags/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir