NFL maaş sınırı nasıl çalışır?


NFL hayranları, serbest oyuncu çılgınlığını ne kadar sevseler de, birçoğunun kendilerine açıklanan NFL maaş sınırına hala ihtiyacı var. NFL, takımların kadrolarını doldururken ne kadar harcayabileceklerine sınır koyan liglerden biridir. Bu, birçok NFL maaş sınırı kuralına ve NFL’de serbest oyuncuyu tartışırken ölü para ve diğer faktörlerden bahsetmeye yol açar.

NFL maaş sınırı açıklandı

Yıllardır NFL’yi izleyen taraftarların bile, franchise etiketi ve diğer NFL maaş sınırı kuralları gibi şeyler söz konusu olduğunda soruları var. NFL maaş sınırının açıklanmasına ihtiyaç duyan taraftarlar için, taraftarların NFL maaş sınırının nasıl çalıştığını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek bazı önemli soruları yanıtlamak istedik.

NFL maaş sınırı nasıl çalışır?

NFL maaş sınırı, her takımın oyuncu maaşları ve ikramiyeleri için ne kadar para harcayabileceği konusunda lig ile NFL Oyuncuları Derneği arasında yapılan bir anlaşmaya dayanmaktadır.

NFL için “yeni yıl” Mart ayının ortasında başlasa da, NFL’nin her yeni sezon başlamadan önce belirlenen bir sabit sınırı vardır.

Mart ayında yeni sezonun başlangıcında, her takım bir sonraki sezon için maaş sınırının altında olmalı ve tüm sezon boyunca maaş sınırının altında kalmalıdır.

Takımlar, maaş sınırını aşmamanın yanı sıra, maaş sınırının en az %89’unu dört yıllık bir süre boyunca harcamalıdır.

Değilse, o dört yıllık süre boyunca takımdaki tüm oyunculara kalan bakiyeyi ödemek zorundalar. Aynı şekilde, lig bir bütün olarak dört yıllık bir süre içinde en az %95 harcama yapmalıdır. Bu, NFL’nin 32 takımı tarafından ödenen maaş sınırının ortalama yüzdesinin dört yılda en az %95 olması gerektiği anlamına gelir.

Bir takım maaş sınırını aşarsa ne olur?

Her NFL takımı, sezon boyunca maaş sınırının altında kalmalıdır. Herhangi bir noktada, bir takım maaş sınırını aşarsa, her seferinde 5 milyon dolara kadar para cezasına çarptırılabilir.

Bazı durumlarda, maaş üst sınırını ihlal etmeye devam eden takımların draft seçimleri ellerinden alınabilir. Sezon boyunca, NFL, maaş sınırını aşan takımlara biraz hareket alanı verme eğilimindedir.

Ne de olsa takaslar ve diğer oyuncu alımları bazen bir takımın maaş sınırını biraz aşmasına neden olabilir. Tipik olarak, sezon ortasında gerçekleşirse, NFL, bir oyuncuyu keserek veya bir oyuncunun sözleşmesini maaş sınırının altına girmesi için yeniden yapılandırarak durumu düzeltmek için maaş sınırını aştıktan sonra bir takıma yedi verir.

İkramiyeler maaş sınırına dahil edilir mi?

Evet, oyuncuların aldığı tüm bonuslar yine de maaş sınırına dahil edilir. Buna imza bonusları, antrenman bonusları, kadro bonusları ve oyuncuların kazanabileceği benzer bonuslar dahildir. Bununla birlikte, imza bonusu gibi büyük ikramiyeler, bir takımın bir yıllık maaş sınırına dahil edilmeyebilir.

Bunun yerine, bu bonuslar bir oyuncunun sözleşmesine yayılabilir. Örneğin, üç yıllık bir sözleşme imzalayan bir oyuncuya 12 milyon dolarlık imza bonusu verilirse, takım oyuncuya 12 milyon dolarlık imza bonusunu önceden ödemiş olsa bile, bu imza bonusu üç yıl boyunca her yıl maaşına karşı 4 milyon dolar olarak sayılır. .

Maaş sınırı nasıl hesaplanır?

NFL’deki maaş sınırı, ligin bir önceki sezondan elde ettiği gelire göre her yıl değişir. Toplu iş sözleşmesine göre, NFL’nin tüm medya geliri, yerel geliri ve sezon sonrası geliri birlikte hesaplanır ve bu sayının %48’i maaş üst sınırını belirlemek için kullanılır.

Bunun nedeni, CBA’nın oyunculara NFL gelirinin %48’ini vermesidir. Ligin gelirinin %48’i, bir sonraki yılın maaş sınırını belirlemek için 32 takıma bölünür. Bu, ligin geliri arttıkça maaş sınırının da arttığı, yani takımların oyuncu maaşlarına ayıracak daha fazla parası olduğu anlamına gelir.

Bir oyuncunun emekli olması maaş sınırını nasıl etkiler?

Bir oyuncu emekli olduğunda, sanki o oyuncu sözleşmesi tamamlanmadan önce serbest bırakılmış veya takas edilmiş gibi maaş sınırı üzerinde aynı etkiye sahip olur. Her durumda, takım artık o oyuncunun maaşını ödemekten sorumlu değildir çünkü artık o takım için oynamamaktadırlar.

Ancak, sözleşme sayımlarının geri kalanı için imza ikramiyeleri toplanır ve bir defada maaş sınırına sayılır. Örneğin, üç yıllık kontratla 12 milyon dolarlık imza bonusu alan bir oyuncu bir sezonun ardından emekli olursa, maaş tavanına karşı ödenecek bu bonusun 8 milyon doları kalır.

Takımın iki sezon boyunca 4 milyon doları maaş sınırına dahil etmeye devam etmesi yerine, 8 milyon doların tamamı, o oyuncu emekli olduktan veya işten çıkarıldıktan sonraki ilk tam yılda maaş sınırına dahil edilecek. Açıkçası, takım o 8 milyon dolardan hiçbir şey alamıyor, bu yüzden buna genellikle ölü para deniyor.

NFL maaş sınırından kurtulmalı mı?

Açıklanan NFL maaş sınırını duyduktan sonra, her taraftar bunun iyi bir şey olup olmadığına kendileri karar verebilir ve NFL’nin bundan kurtulması gerekip gerekmediği konusunda fikir sahibi olabilir.

Bazı durumlarda oyuncuların maaşlarını düşürerek takımların ne kadar harcayabileceğini sınırlasa da, maaş sınırı daha rekabetçi bir denge sağlar.

En yüksek maaşı alan ücretsiz ajanların hepsinin aynı avuç dolusu takımla sözleşme imzalamaya devam edememesini sağlar. Maaş sınırıyla, en büyük pazarlarda en çok paraya sahip takımların bir avantajı yok. Aksine, avantaja sahip olanlar paralarını akıllıca kullanan takımlardır.


Kaynak : https://franchisesports.co.uk/nfl-salary-cap-explained-how-does-nfl-salary-cap-work/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir