NFL International Pathway Programı nasıl çalışır, neler yapar ve şimdiye kadarki başarı öyküleri


Efe Obada
14 Kasım 2022; Philadelphia, Pensilvanya, ABD; Washington Commanders savunma tarafı Efe Obada (97), Lincoln Financial Field’da Philadelphia Eagles’a karşı galibiyetini kutluyor. Zorunlu Kredi: Eric Hartline-USA TODAY Sports

NFL, her yıl daha küresel hale geliyor ve bunun en büyük nedenlerinden biri NFL International Pathway Programı. Her nasılsa, ortalama bir hayran, NFL Uluslararası Yol Programını veya ligin oyunu dünyanın her köşesinde büyütmek için attığı diğer adımları değil, yalnızca şimdiye kadarki en iyi NFL Londra oyunlarından bazılarını hatırlar.

NFL Uluslararası Geçiş Programı

Uluslararası Geçiş Programı’na, neler yaptığına ve ürettiği bazı oyunculara daha yakından bakalım.

Uluslararası Pathway Programının Başlatılması

İngiltere doğumlu NFL oyuncuları Osi Umenyiora ve Aden Durde, NFL Uluslararası Geçiş Programı’na dönüşecek olan fikri ilk olarak ortaya attılar. Umenyiora, lise ve üniversitede futbol oynamak için ABD’ye gelirken, Durde gelmedi.

İkili, NFL’nin dünyanın her yerinden ABD’de kolej futbolu oynamayan ve yeteneklerini NFL izcilerinin önünde sergileyebilen oyuncuları kaçırdığına inanıyordu.

Avrupa’dan amatör futbolcuları YouTube’da gözlemlemeyi üstlendiler ve ardından bu oyuncuların takımlara imza atma umuduyla NFL takımlarıyla seçmeler yapmaları ve toplantılar yapmaları için bir eğitim programı oluşturdular. NFL, Umenyiora ve Durde’nin oluşturulmasına yardım ettiği programı destekledi ve 2017’de Uluslararası Oyuncu Yolu resmi olarak oluşturuldu.

Uluslararası Geçiş Programına kimler erişebilir?

Doğal olarak, oyuncuların NFL International Pathway’e başvurmak için belirli kriterlere uyması gereken NFL International Pathway Programı kuralları vardır. Yeni başlayanlar için, ABD veya Kanada vatandaşı olamazlar ve liseyi bitirmiş ancak 24 yaşından küçük olmaları gerekir.

İdeal olarak program, bazı adaylar oynamış olsa da ABD’de kolej futbolu oynamamış oyuncuları çekecektir. Potansiyel adaylar İngilizce konuşabilmeli ve oyuncuların ABD’de antrenman yaptıkları ve keşif görevlilerinin önünde kendilerini sergileme şansına sahip oldukları Mart ayının başından itibaren iki ay boyunca ABD’ye seyahat etme hakkına sahip olmalıdır.

Nasıl çalışır

NFL izcileri, Uluslararası Geçiş Programındaki oyuncuları görme şansı bulduktan sonra, bu oyuncularla sözleşme imzalama şansına sahip olurlar. Birçoğu draft edilmeyecek, ancak birçoğu bir NFL eğitim kampında bir şans elde edecek.

Pathway Programından bir oyuncuyla sözleşme imzalayan takımlar, sezon dışı kadrolarında fazladan bir yer alır ve onlara 90 yerine 91 oyuncu verir. NFL takımları ayrıca Pathway Programından bir oyuncuyu antrenman kadrolarında tutarlarsa antrenman kadrolarında ek bir yer alırlar. . Bu, uluslararası oyuncuların bir NFL takımında bir antrenman takımında kalma ve bir NFL takımının 53 kişilik kadrosunu oluşturmaya hazır olana kadar becerilerini daha da geliştirme şanslarını artırmaya yardımcı olur.

Başarı Öyküleri

Uluslararası Geçiş Programının kısa tarihinde bile, yabancı ülkelerden oyuncuların bir NFL kadrosunda bir yer kazanıp bu yeri koruduğuna dair birkaç başarı öyküsü vardır.

Efe Obada Nijeryalı oyuncu, Durde’nin tavsiyesi sayesinde 2015’te Dallas antrenman takımına katıldı ve tüm sezonu Cowboys’la geçirdi ama asla aktif kadroya giremedi. 2016’da diğer iki takım tarafından elendikten sonra Obada, 2017’de Panthers’ı yakaladı ve Uluslararası Oyuncu Yolu’ndan 53 kişilik bir kadro oluşturan ilk oyuncu oldu. Savunma tarafı, Panthers ile üç sezon geçirdi ve 2021’de Bills ile 3,5 çuval toplamadan önce toplam 7,5 çuval geçirdi. Obada daha sonra 2022’de Komutanlar ile sözleşme imzaladı ve NFL’de geçerli bir yedek olduğunu kanıtladı.

Tam geri jakob johnson of Germany, 2022’de Raiders ile sözleşme imzalamadan önce Patriots için üç sezon oynadı. Ürdün Mailata büyürken çoğunlukla rugby oynadı, ancak Durde ile antrenman yaptı ve NFL izcilerinin önünde bir birliğe katıldı.

Futbol içgüdüleriyle ilgili şüphelere rağmen, Eagles onu 2018’de draft ederek genel klasmanda 233. sırada seçti. Biraz zaman alsa da Mailata, 2021’de Eagles için tam zamanlı sol takım oldu ve kısa süre sonra dört yıllık, 64 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Obada, Johnson ve Mailata gibi isimler artık NFL Uluslararası Geçiş Programı’nın başarısının poster çocukları.
Kaynak : https://franchisesports.co.uk/how-the-nfl-international-pathway-program-works-what-it-does-and-success-stories-so-far/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir