Mets Correa’yı Devlerden Uzaklaştırdı


23 Aralık 2022 07:51’de yayınlandı (İngiltere Saati)

Bir Hollywood film senaryosunda yersiz hissettirmeyecek bir bükülme ile, Carlos Correa’nın San Francisco Giants’a 13 yıllık 350 milyon dolarlık hamlesi bu hafta başlarında baltalandı. Ve anlaşmanın bozulmasından birkaç saat sonra, New York Mets’in sahibi Steve Cohen devreye girdi ve 28 yaşındaki stoperle 12 yıllık, 315 milyon dolarlık yeni bir anlaşma üzerinde anlaştı.

13 Aralık’ta Correa’nın Giants ile tarihteki en büyük ikinci serbest oyuncu sözleşmesi için anlaşmaya vardığı bildirildi. 19 Aralık’ta Giants, sadece bir formalite olması gereken, sözleşme öncesi bir sağlık hizmeti aldı. Correa’nın 20 Aralık’ta Giants’ın franchise tarihindeki en büyük imzası olduğunu resmen açıklamak için basın toplantısı hazırlıkları tamamlanıyordu. Ancak basın toplantısı, başlaması planlanandan birkaç saat önce ertelendi. Tedavisi sırasında vurgulanan bir sorunla ilgili endişeler dile getirildi. Hasta-doktor gizlilik yasaları nedeniyle sorunun ayrıntıları bilinmiyor, ancak Correa’nın ikinci lig kariyeri sırasında ayak bileği yaralanmasıyla ilgili olduğu söylentileri ortaya çıktı.

Getty Images’den gömün

Sorun ve ciddiyeti ne olursa olsun, Giants’ın düşünmesi için bir ara vermesi ve orijinal tekliflerini yeniden müzakere etmeye çalışması yeterliydi, ancak yeterince hızlı hareket etmediler. Correa’nın temsilcileri, şu anda Hawaii’de tatilde olan Mets’in sahibi Steve Cohen’e ulaştı. Cohen bir fırsat gördü ve Correa’yı ikinci kez kaçırmayacaktı. Tereddüt etmedi ve, 21 Aralık’ta çoğumuz kahvaltımızı yapmadan önce Correa’yı Mets’e katılmaya ikna etmişti..

Mets, tüm kış boyunca Correa ile ilgilenmişti, ancak sezonun ilk yarısında ele alınması gereken birkaç atış ihtiyacı vardı. Gözlerini Correa’ya çevirdiklerinde, Devlerle müzakereler tamamlanmak üzereydi.

Tabii ki, bu yeni anlaşma, Noel’den önce tamamlanması beklenen Mets ile başka bir tıbbi beklemede.. Her şey yolunda giderse Correa, Mets ile yeni sözleşmesini yıl sonundan önce imzalayacak. Her kulübün, sözleşmenin kendisi açısından ve ayrıca bu sözleşme için sigorta açısından almaya istekli oldukları risk düzeyine ilişkin farklı ön büro direktifleri, farklı standartları ve eşikleri olan farklı bir sağlık ekibi vardır. Açık sözlü değiller ve hiçbiri birbirine benzemiyor, bu nedenle Devleri korkutan her neyse, Mets’in gözlerini iki kez kırpmasına neredeyse hiç neden olmayabilir. Correa’nın menajeri Scott Boras geçtiğimiz günlerde gazetecilere Mets’in sağlık raporunun sorun olmayacağından emin olduğunu ve anlaşmanın Noel’den önce bile tamamlanabileceğine inandığını bildirdi.

Correa’nın Etkisi

Correa’yı kazançlı, uzun bir sözleşmeye imzalamak bir risk midir? Kesinlikle. Kariyeri boyunca Yaralılar Listesinde uzun süre kalmasına neden olan bir sakatlık geçmişi var. Correa’yı imzalamak riske değer mi? Kesinlikle. Hiç şüphe yok ki Correa seçkin bir yetenek ve herhangi bir takım üzerinde anında etki yaratabilen beyzboldaki en iyi oyunculardan biri. Kronik yaralarına rağmen, Correa tutarlı bir şekilde üretti. 2015’ten bu yana, 155 home run (5. sırada) ve 553 RBI (3. sırada), .357 OBP (T-3.), .479 SLG (6.) ve 39.5 WAR (1.) puanına sahip; en az 1000 plak maçına çıktı ve oyunların %50’si stoperde oynandı. Mets, kadrosunu sağlamlaştırmak için başka bir büyük sopaya ihtiyaç duyduğunu ifade etmişti ve Correa bu ihtiyacı mükemmel bir şekilde karşılıyor.

Getty Images’den gömün

Mets’in halihazırda 10 yıllık 341 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamış bir süperstar kısa stoperi var, bu nedenle Correa, Francisco Lindor’u ertelemek ve üçüncü aşamaya geçmek zorunda kalacak, yapmaktan mutlu olduğunu açıkça beyan ettiği bir şey. 2017 Dünya Beyzbol Klasiği’nde hemşerisi Lindor ile Porto Riko için sıcak köşede oynadı. Porto Riko ABD Takımına yenilmeden önce finale yükselirken, iki arkadaş sahanın sol tarafında etkili bir şekilde eşleşti ve ikisi de Tüm Turnuva takımına seçim hakkı kazandı.

Mets Harcama Çılgınlığı

Correa, bu sezon dışında New York Mets tarafından imzalanan (veya üzerinde anlaşmaya varılan) dokuzuncu serbest oyuncu oldu ve toplam harcamalarını 806,2 milyon dolara çıkardı. Mets’in yalnızca 2023 vergi bordrosu şu anda 384,3 milyon dolar, 233 milyon $ olarak belirlenen Rekabet Dengesi Vergisi eşiğini aşan – bu eşiği aşmanın cezası nedir? 111 milyon dolar, bu da ana liglerdeki ortalama maaş bordrosu ile aynı miktar. Gelecek yıl 10 milyon dolardan fazla kazanan 13 oyuncuya, 25 milyon dolardan fazla kazanan dört oyuncuya ve 40 milyon dolardan fazla kazanan iki oyuncuya sahip olacaklar. Max Scherzer, Justin Verlander, Francisco Lindor ve Carlos Correa, 2023’te 146,7 milyon dolar kazanacak – bu, diğer 19 büyük lig top kulübünün toplam maaş bordrosundan daha fazla.

Baş döndürücü rakamlar ve sizin, benim ve sektördeki hemen hemen herkesin hayatını değiştiren para. Ama için 17 milyar dolar değerinde bir kişi, sadece bozuk para. Steve Cohen acımasız bir iş adamıdır ama beyzbol onun için sadece bir oyuncaktır. Mets’in kazanmasını istiyor. Onların en iyi olmalarını ve en iyi oyuncuları sergilemelerini istiyor ve bunu satın almak için ne kadar ödemesi gerektiğini umursamıyor.

Getty Images’den gömün

1974’te George Steinbrenner, Catfish Hunter’ı New York Yankees için 5 yıllık, 3,25 milyon dolarlık bir sözleşme imzalayarak beyzbolda devrim yarattı.. Bu anlaşma, esasen serbest oyuncu sözleşmesini doğurdu. Reggie Jackson ve Dave Winfield’den Alex Rodriguez ve CC Sabathia’ya kadar hiçbir oyuncu Yankees için ulaşılmaz değildi ve diğer takımlar ne sunarsa sunsun, Steinbrenner daha iyisini yapabilirdi. Yankees’i geçemeyeceğiniz bir zaman vardı ve bir oyuncuyla sözleşme imzalamak için tek umudunuz Yankees’in ilgilenmemesiydi. Yankees’i sevmiyorsan, onlardan nefret etmeyi seviyordun. New York dışında onlardan hâlâ nefret ediliyor, ama belki şimdi biraz daha az nefret ediliyor. Yankees hala elit harcama gücüne sahip – Aaron Judge’ı şimdiye kadarki en büyük serbest oyuncu sözleşmesine imzaladılar – ancak artık diğer herkesi geçemezler. Steinbrenner serbest oyuncu piyasasını doğurduysa, Cohen onu bir rokete bağlamış ve uzaya fırlatmıştır.

Bu Giants’ı nerede bırakıyor?

Giants’ın bu kış hedefi açıktı – bu yılın ünlü oyuncularından biri olan önemli bir oyuncuyu yeniden inşa etmek ve önümüzdeki yıllarda franchise’larının yüzü olmak. Başarısız oldular. Kış Toplantıları sırasında Aaron Judge’ı kaçırdılar, bu yüzden Correa’ya döndüler ama şimdi onu da kaçırdılar. Şartları kabul ettikten sonraki 24 saat içinde Correa’nın tıbbi muayenesini gerçekleştirmiş olsalardı, Dansby Swanson ile pazarlık yapma şansları olabilirdi. Sebep ne olursa olsun, tıbbi muayeneyi yapmak için bir hafta beklediler ve o sırada Swanson, Cubs için imza atmayı kabul etti. Şimdi Devler yaralarını sarıyor ve hayranları kimsenin seçmek istemediği ayakta kalan son çocuk gibi hissedecekler.

Buradan nereye gittiklerini kimse tahmin edemez, ancak bir sonraki hamlelerini çabucak bulmaları gerekir. Şu anki stoperleri Brandon Crawford 35 yaşında ve 2022’de hücumda zayıftı. Onun için uzun vadeli bir yedek bulmaları gerekiyor, ancak geriye çok az seçenek kaldı ve kriterlerine uyan önemli bir imza yok. 2023’te San Diego Padres ve LA Dodgers ile rekabet edemeyecekler, bu yüzden bir yıl daha bekleyip gelecek sezonun serbest oyuncularından biriyle büyük bir sıçrama yapmak isteyebilirler. Boston Red Sox’un üçüncü kalecisi Rafael Devers, sözleşmesini uzatmazsa bir olasılık olabilir. Manny Machado, 2023’ten sonra San Diego Padres ile yaptığı mevcut anlaşmadan vazgeçebilir. Padres’in uzun sözleşmelere bağlı üç doğal kısa stoperi var, buna şu anda üçüncü kalede oynayan Machado da dahil, bu yüzden Padres’ten ayrılıp stopere geri dönmeye ikna edilebilir.

Getty Images’den gömün

Yoksa Devler, Shohei Ohtani için her şeyi yapabilir mi? Ohtani, beyzboldaki en iyi oyuncu, iki yönlü bir oyuncu ve her yönden gerçek bir tek boynuzlu at olarak kabul edilir. O oyundaki en iyi atıcılardan biri ve en iyi vuruculardan biri…oh ve ikisini de aynı anda yapıyor. Gezegende onun gibi başka kimse yok. Ohtani’de 1’e 2 anlaşma, bu yüzden onu kim imzalarsa sözleşmelerin rekor defterini alıp bir parçalayıcıdan geçirmek ve ardından parçaları yakmak zorunda kalacak çünkü karaya çıkmak için akıllara durgunluk veren, dünyayı sarsan bir anlaşma gerekecek. “Sho-Zamanı”. Giants’ın bunu kaldıracak mali gücü var mı? Evet. Ancak Steve Cohen’in nüfuzu daha da büyük ve bu sezon dışında öğrendiğimiz bir şey varsa, o da Cohen’in istediği her şeyi aldığıdır.

Boom veya Büst

Söylenen ve yazılan her şeye rağmen, Steve Cohen yönetimindeki Mets henüz hiçbir şey kazanmadı. 2023 şüphesiz on yıllardır kazanmak için en iyi fırsat olacak ve süperstarlar ve büyük şahsiyetlerle dolu bir kulüp binasını yönetmek için Buck Showalter’da oyunun en iyi menajerlerinden birine sahipler. Showalter, MLB tarihinde (1652) Dünya Serisi galibiyeti olmadan ikinci en yüksek galibiyet sayısına sahip. Sahibinin onun için kurduğu takımla şansını sevecek.

Getty Images’den gömün

Bir Dünya Serisini kazanmak bireysel süperstarlardan ve harika bir menajerden daha fazlasını gerektirir, ayrıca biraz şansa da ihtiyacınız var. Yine de olan her şeyden sonra, Mets’in gelecek sonbaharda ayakta kalan son takım olmaması durumunda, paranın boşa gitmiş olacağını düşünmeden edemiyorsunuz.


Kaynak : https://worldinsport.com/shocking-twist-mets-steal-correa-away-from-giants/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir