Kriketin En İyi 5 Vurucusu


Son Güncelleme 8 Mayıs 2022 18:24 (İngiltere Saati)

Tüm zamanların en iyi vurucularının listesini bulmak zor bir iştir ve biz burada bu devasa gizemi çözmeye kararlıyız. Kriket genellikle bir topa vuran oyuncu olarak kabul edilir ve her dönem ve yıllar boyunca dünya, şanlı tarihinde yarasa ile birçok sihirbaza tanık olmuştur.

80’li ve 90’lı yıllarda Sir Vi Richards’dı, ardından 20’li yıllara kadar yönetimi Sachin ve Lara devraldı ve şimdi Virat Kohli ve AB de Villiers gibi yeni nesil oyuncular oyunu bir sonraki seviyeye taşıdı. Bugün tarihi çözeceğiz ve size kriket tarihinin en büyük 5 vurucusundan bahsedeceğiz.

5. Sör Viv Richards

Getty Images’den Göm

Listeye başlamak için Sir Viv Richards’ı 5. sıraya koyuyoruz. Karayip ikonu sadece oyuna hakim olmakla kalmadı, oyuna yeni bir boyut kazandırdı. Vurucuların 50 vuruş oranıyla vurduğu bir çağda, Viv, test maçında 86’lık bir kariyer vuruş oranına sahipti.

Test kariyerinde 8500’den fazla koşuyu ve ODI kariyerinde 6700’den fazla koşuyu parçaladı ve dünya kriketinde kusursuz bir izlenim bıraktı. Viv ayrıca, arka arkaya iki Dünya Kupası’nı imzaladıkları 80’lerde Batı Hint Adaları egemenliğinin arkasındaki mimardı.

4. Brian Lara

Getty Images’den Göm

Şimdi zarafeti ve yeteneği ile tanınan başka bir Karayip maestrosuna geçiyoruz. Brian Charles Lara test kriketinde en yüksek bireysel puan rekorunu elinde tutuyor ve şanlı kariyerinde kesinlikle birçok ikonik vuruşta oynadı.

Ancak Lara, Batı Hint Adaları için birçok savaşta tek başına savaştığı için güçlü bir ekiple kutsanmamıştı. Kariyerini Test kriketinde 11.000’den fazla koşuyla ve ODI’lerde 10.000’den fazla koşuyla tamamladı. Lara pek çok övgü kazanmadı ama göz kamaştırıcı vuruşu her kriket hayranı için izlemesi gereken bir zevkti.

3. AB de Villiers

Getty Images’den Göm

AB de Villiers’ı duyduğumuzda aklımıza gelen tek kelime 360’tır. AB hiç şüphesiz oyunu modernize etti ve onun sıra dışı vuruşları oyuna devrimi getirdi. Sadece vuruş yeteneği değil, genel oyunu da vuruşun bir özetiydi.

Güney Afrika’nın altın neslinin bir parçasıydı ve oyunu çok koşullarda domine etti. Ancak AB, uluslararası kriketten erken emekli oldu ama şimdiden büyük bir etki bırakmıştı. Alışılmadık şutların kurucusu olarak etiketlenebilir ve kesinlikle tüm zamanların en büyük topa vuran oyuncularından biridir.

2. Virat Kohli

Getty Images’den Göm

King Kohli adı olmadan hiçbir liste tamamlanmış sayılmaz ve kesinlikle emekli olduğunda tüm zamanların en iyilerinden biri olarak aşağı inecek. Doğal yeteneklerle kutsanmış ve her zaman bir sonraki büyük şey olarak etiketlenen oyuncular var ama Virat Kohli için durum böyle değildi.

Her zaman iyi bir aday olarak etiketlendi, ancak son derece sıkı çalışması sayesinde beklentileri aştı ve yeni sınırlara ulaştı. Hiç kimse istatistiklerine yaklaşamıyor ve sadece 33 yaşında, ODI kriketinde 12.000 artı koşusu ve adı altında 8.000 artı koşusu var.

  1. Sachin Tendulkar

Ne zaman kriketle ilgili bir tartışma olsa, o zaman her zaman çağrılacak bir isim Sachin Tendulkar. “Kriket Tanrısı” olarak selamlanan Sachin, kriket sahasındaki her şeyi başardı. Adına 100 asır ve daha pek çok gerçekçi olmayan kaydı vardı. Şimdiye kadar hiçbir vurucu başarılarına yaklaşmadı ve Sachin Tendulkar bu oyuna yaptığı katkılardan dolayı her zaman tüm zamanların en büyüğü olarak hatırlanacak.Kaynak : https://worldinsport.com/5-greatest-batsmen-in-cricket-history/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir