Just Fontaine – Sporda Dünya


bugünün World Cup Hero, neslinin en büyük golcülerinden biri ve tek bir Dünya Kupası’nda atılan en çok gol rekorunu elinde tutuyor… Just Fontaine.

Sadece 3 oyuncu, Just Fontaine’in 13’lük çetelesinden daha fazla Dünya Kupası golü attı. Bu, Fransız’ın tek bir Dünya Kupası olan 1958 turnuvasında sadece 6 maça çıktığını ve maç başına ortalama 2 gol attığını hesaba kattığınızda daha da etkileyici.

Erling Haaland, Premier Lig savunmalarını 10’lar altı ligi gibi göstermeden çok önce, Just Fontaine İsveç’teki 1958 Dünya Kupası’nda savunmalara tüm bunları ve daha fazlasını yapıyordu, hatta belli bir Brezilyalı süperstarın, Pele’nin ortaya çıkışını tartışmalı bir şekilde gölgede bırakıyordu.

Getty Images’den gömün

1958 FIFA Dünya Kupası

Kampanyasına Paraguay’a karşı 7-3’lük inanılmaz bir galibiyetle bir hattrick ile başlayan Fontaine, iki gol atmasına rağmen Yugoslavya karşısında yenilgiyi engelleyemedi, 88. dakikada bir gol Fransa’yı 3-2 mağlup etti. İlerlemeyi garantilemek için son grup maçında İskoçya’ya karşı bir galibiyete ihtiyacı olan Fontaine, bir kez daha maç kağıdında yer aldı ve 2-1 Fransız galibiyetinde çok önemli 2. oldu.

Getty Images’den gömün

İlk eleme turunu Kuzey İrlanda’nın 4-0’lık bir yenilgisi takip etti, Fontaine yine bir destek aldı ve yarı finalde güçlü Brezilya’ya karşı rüya gibi bir eşleşme kurdu.

Brezilya’nın gençlik sansasyonu Pele’yi Fransa ve Fontaine ile karşı karşıya getiren, çağlar boyunca gerçek bir oyunda. Ne yazık ki Fransızlar için ve Fontaine maç kağıdına çıkmasına rağmen, Pele’nin hat trick’i Brezilya’yı 5-2 galibiyete taşıdı ve onlara finalde yer verdi.

3. sıradaki playoff’ta Batı Almanya ile karşı karşıya gelen Fontaine, turnuvanın mutlu bir şekilde sona ermesini sağladı. Fransa 6-3 kazanarak 1958 Fifa Dünya Kupası’nda 3. sırayı alırken, turnuva çetelesini rekor kıran 13’e çıkarmak için 4 gol daha attı.

Getty Images’den gömün

Ne yazık ki Fontaine, Fransa ve dünyanın dört bir yanındaki futbol taraftarları için, 1962’de henüz 28 yaşında iken tekrarlayan bir sakatlık nedeniyle erken emeklilik, tüm zamanların en iyi golcülerinden birinin başka bir Dünya Kupası’nda forma giyemeyeceği anlamına geliyordu.

21 Fransa maçında 30 gol ve 284 kulüp maçında 258 gol gibi inanılmaz bir rekorla emekli oldu. Yaralanma olmasaydı, şüphesiz çağdaşı Pele ve Eusebio ile birlikte tüm zamanların en iyilerinden biri olarak sohbette yer alırdı.


Kaynak : https://worldinsport.com/fifa-world-cup-heroes-just-fontaine/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir