Japonya Grand Prix’sinde Ne Oldu?9 Ekim 2022 12:12 tarihinde yayınlandı (İngiltere Saati)

Başka bir hafta sonu, başka bir felaket. Efsanevi Suzuka pistinde merakla beklenen harika bir yarıştan sonra, hepimiz FIA’nın Japonya Grand Prix’sinde yarışı neden bu kadar ertelediği açıklanamayan başka bir nedenle karşılaştık.

FIA’nın güvenlik önlemlerini başka bir seviyeye taşımaya başladığı birçok taraftarın dikkatine sunuldu ve şimdi yağışlı havanın söz konusu olduğu herhangi bir yarış kırmızı bayrağı tetikleyecek gibi görünmeye başladı ve herkes bunu yapmak zorunda kalacak. koşulların sözde “yarışmak için kabul edilebilir” olmasını bekleyin.

Ancak F1 hayranlarının çoğu, yağışlı hava yarışının Formula 1’in büyük bir parçası olduğu, takımlar üzerinde muazzam bir etkisi olduğu ve sahayı bir araya getirebileceği konusunda hemfikir. Bunun yanı sıra, belki daha yavaş bir arabada olan sürücüler, yağmurdaki bireysel becerileri nedeniyle sıralamada kalifiye olabilir veya daha üst sıralarda yer alabilirler.

FIA, yağmurla ilgili bu saçmalıklara devam edecekse, pistte her yağmur gördüğümüzde kırmızı bayrak veya yarış ertelemesi beklemeye başlamalıyız, bu nedenle ıslak hava yarış unsurunu spordan çıkarmalıyız. Bir şeyler değişmeli!!

Işıklar Söndü

Getty Images’den Göm

Yarış olmamasına rağmen, biri ışıklar kapalıyken uçan Hollandalıdan gelen birkaç muhteşem geçişi görmeyi başardık. Max Verstappen, üçüncü sırada yer alan Charles Leclerc’in yanında ön sırada başladı ve P3’te takım arkadaşı Carlos Sainz arkasındaydı.

Verstappen kötü bir kaçamak yaptı ve bu da kısa bir süre Leclerc’in liderliği almasına neden oldu, ancak Max agresif bir şekilde Leclerc’e geri dönmeye karar verdi, bu da onların yan yana ilk viraja girmelerini ve Max’in onu dışarıda asılı tutmasını gördü. d 3. viraj gelene kadar liderliği geri aldı.

Max’in 1. Virajdaki kahramanlığının yanı sıra, Lance Stroll’un şaşırtıcı bir numarası, Saftey aracı 2. Turda ortaya çıkmadan önce ona 7 pozisyon kazandırmıştı, Lance yarışın başında yarış pistinin sağ tarafının olduğunu görmüştü. başlangıç-bitiş düzlüğünün diğer bölümlerine kıyasla çok daha kuru ve daha fazla tutuşa sahipti. Bu, yarışın başında birkaç pozisyonda acı çekmesine neden oldu, duvarı kıl payı kaçırdı, ancak ne kadar yaklaşmasına rağmen, risk nedeniyle büyük fayda sağladı.

Turna Dramı

Getty Images’den Göm

İkinci ve üçüncü turlarda, Carlos Sainz başlangıçta bir kaza geçirdi ve bariyerlere doğru kayarken arka kanadını kırdı, bu başlangıçta bir güvenlik aracını tetikledi ve bir tur sonra kırmızı bayrakla değiştirildi .

Güvenlik aracı ilk çağrıldığında, Pierre Gasly, Sainz’in dönüşü nedeniyle çıkan bir Rolex reklam panosunu toplaması nedeniyle pitlerde ön kanadını değiştirmek zorunda kaldı.

Şu anda, kırmızı bayrağın çekileceğinden emin değildik, bu yüzden Gasly, herkesin yapacağı gibi, geride kalmasın diye sahaya yetişmek zorunda kaldı.

Gasly yakalarken, hızla tam bir felaket olabilecek bir araç vincinin yanından geçmişti. 8 yıl önce bu pistte Jules Bianchi’nin ne yazık ki F1’in en son can kaybına neden olan vinçlerden birine çarptığını görmüştük.

Ancak FIA’nın bazen kendi kararına uymak istemediği ve yarışın başında aldıkları kararla Pierre Gasly’yi tamamen kaza riskine soktukları da ortada. Neyse ki hiçbir kaza olmadı ama eğer bir şey olursa FIA tüm suçu üstlenirdi.

Yağmurun yağdığı, görüş mesafesinin düştüğü ve birkaç arabanın yüzdüğü bir sporda böyle bir şeyi bir daha asla riske edemeyiz. Kuru zeminde başka bir aracı yola koymak zaten kötü ama ıslak zeminde kesinlikle gülünç.

Özet

Getty Images’den Göm

Suzuka, tüm zamanların en büyük pistlerinden biri, bu pistte 13 Dünya Şampiyonası yapıldı ve bu sporun büyükleri tarafından yönlendirilen bir yarış oldu.

Ne yazık ki, bu sefer hava koşulları büyük gecikmelere neden oldu, ancak aynı zamanda muhteşem yağışlı hava yarış koşulları için hazırlandı, birçok kişi daha önce ara lastiklere geçme kumarını üstlendi.

Kazananlar deplasmanda Sebastian Vettel ve Nicholas Latifi puan aldı. Sebastian Vettel Japonya’ya veda etti ve onları P6’yı aldığı bir sürüşle ve sezon sonunda F1’e veda eden Nicholas Latifi ile ödüllendirdi ve P9’a Williams için 2 değerli puan vermeyi başardı.

Bu yarışı gelecek yıl tekrar göreceğiz, umarım gelecek sezon daha fazla yarış turu olur ama yine de elimizdekinin mükemmel bir yarışı olur.

Aşağıdaki yorumlar bölümünde yarış hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin!


Kaynak : https://worldinsport.com/what-happened-at-the-japanese-grand-prix/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir