İskoçya Paris’te Yetersiz KaldıGüncellenmiş:

1 Mart 2023

Fransa 32 v 21 İskoçya

İskoçya’nın şampiyonaya yenilmez başlangıcı, Paris’te şiddetli bir çatışmanın ardından Fransa tarafından sona erdirildi. Güvenle gelen İskoçya’nın cesareti, Grant Gilchrist’in erken kırmızı kartından sonra sınandı ve Mohamed Haouas’ın kırmızı kartı oyun sayılarını eşitledikten sonra bile yirmi dakika sonra 19-0 geride kaldılar. İskoçya sert bir şekilde karşılık verdi ve on beş dakika kala, bir skor içinde ilerlediler ve Fransızları iplerin üzerinde tutmuş gibi göründüler. Ancak Fransa kararlıydı ve her zaman mükemmel olan Gael Fickou’nun son dakikadaki denemesi onlara potansiyel olarak hayati bir bonus puan verdi. İskoçya’nın geri dönüşü takdire şayandı, ancak toprak ve mülkiyet üzerindeki hakimiyetleri böyleydi; galibiyetin ellerinin altında olduğunu hissettiniz.

Fransa, İrlanda’ya karşı aldığı ezici yenilgiden geri dönmeye çalışıyordu ve kısa süre sonra ilk darbeyi vurdu. İskoçya, Fransa’nın top taşıyıcılarının amansız fizikselliğiyle başa çıkmakta zorlandı ve baskı, Romain Ntamack oyunun ilk denemesini noktalayarak hızla ortaya çıktı. İskoçların hızlı bir şekilde yanıt vermesi gerekiyordu, ancak kısa süre sonra Grant Gilchrist, Anthony Jelonch’un kafasını omzuyla yakaladığı için oyundan atıldığında sersemlemişlerdi. Fransa derhal avantaj elde etti; İskoçya 22’lerinde bir koşuşturmaca sırasında yakalandı, top dışarı fırladı ve Fransızların ikinci bir davete ihtiyacı olmadı ve topu hızla Ethan Dumortier’in gol attığı karşı taç çizgisine yaydı. 12-0 geride, on dört erkekle İskoçya için işler kasvetli görünüyordu.

Getty Images’den gömün

Bununla birlikte, Fransa’nın destekçisi Mohamed Haouas, Ben White’a pervasız bir kafa kafaya açıklığa gönderildiğinde, oyun alanını düzleştiren bir çılgınlık anı, kısa süre sonra onlara bir cankurtaran halatı verildi. İskoçya, büyük Fransız sürüsünü hareket ettirerek, hız ve genişlikle oynamaya çalışarak, sürekli bir topa sahip olma döneminin tadını çıkarmaya başladı. İskoçya, tokmakları iyi işleyerek köşeye gitmek için defalarca gol fırsatlarını geri çevirdi. Zander Fagerson neredeyse onları tahtaya getiriyordu ama çizgi üzerinde topun kontrolünü kaybetti. Ardından Fransa öldürücü bir darbe indirdi, Thomas Ramos, Finn Russell’ın geçişini açık seçik aldı, Russell’ın hafif gecikmesi maliyetli oldu.

Fransa’nın klinik avantajı onlara 19-0 öne geçti, ancak İskoçya pes etmeyi reddetti ve kanat oyuncusu temasa geçmek için kaslı olan Duhan van der Merwe ile neredeyse gol attı. İskoçya’nın baskısı nihayet işe yaradı ve Huw Jones, İskoçya’nın sürüşü Fransız savunmasını emdikten sonra, Russell’ın düz geçişinden harika bir replik seçerek direklerin altına daldı. Fransa, sonrasında kısa bir topa sahip olma büyüsünün tadını çıkardı, aşamalardan geçerken kolay yardalar yapabildi, İskoçya’nın savunması başa çıkmakta zorlandı ve sürekli geri adım attı. Romain Ntamack sürpriz bir düşme girişiminde başarısız oldu, ancak Ramos kısa süre sonra bir penaltı atarak devre arasında 22-7 öne geçti.

Getty Images’den gömün

İskoçya, ikinci yarıda blokları aştı, forvetleri daha yoğun bir şekilde ilerleyerek Fransız savunucuları geriye doğru itti. Kısa süre sonra ikinci denemelerini yaptılar, Huw Jones başladığı bir saldırıyı Fransız 22’ye koşarak bitirdi ve İskoçya’yı sekiz sayıya sürükledi. Russell’ın tekme oyunu Fransızları geri çekmeye başladı, ancak aşırı hırslı bir boşaltma, Fransa’ya neredeyse gol atacakları bir saldırı hediye etti. Penaud’dan tipik bir baskın koşusunun ardından, 22’ye kükrediler ve sonunda Ben White’ın Durmortier’i çizginin üzerinde tutmak için mükemmel bir şekilde iyi yaptığı yerde topu geniş bir alana yaydılar. Ramos birkaç dakika sonra maçın son yirmi dakikasına girerken bir penaltı ile farkı genişletti.

Russell’ın etkisi artmaya başlıyordu ve arkadaki tipik zekice bir çip, İskoçya’ya 5 metrelik bir saldırı sağlayarak mükemmel bir saldırı fırsatı sağladı. Russell boşa gitmediğinden emin oldu; İskoçya’nın hücumdaki gücü onlara ücretsiz bir oyun sağladı, Russell gol atmak için iki defans oyuncusu arasında kaydı ve denemesini dönüştürdükten sonra İskoçya sadece dört puan geride kaldı. On dakika kala, ivme kesinlikle İskoçya’daydı, ancak Fransa sonunda bir miktar bölge kazanarak İskoçların saldırı şansını reddetti. Fraser Brown yarı saha çizgisinde bir çizgiyi devirdiğinde İskoçya’nın umutları yok oldu. Son dakikalarda kendi çizgisinden gitmek zorunda kalan İskoçlar penaltıyı kabul etti ve bu da Gael Fickou’nun denemesine yol açtı ve Fransa’ya bonus puan kazandırdı.

Getty Images’den gömün

Gregor Townsend, İskoçya’nın çabasını kendi çabaları olarak nitelendirdi. “Sezonun en iyi performansı”, ama kalıcı bir hayal kırıklığı duygusu olacak. İskoçya’nın toprakları ve mülkiyeti vardı ve şanslarını kullanırlarsa muhtemelen kazanırlardı. En önemlisi, İskoçya 17 kullanım hatası yaptı ve genellikle umut verici saldırıları engelledi. Ancak, geri dönüşleri ve oynamaya devam etme istekleri için büyük bir övgüyü hak ediyorlar; Bu İskoçya tarafında takdire şayan bir güven var, tekrar tekrar üç puanı geri çevirme kararlarıyla örnekleniyor. Tarafa döndüğünden beri bir vahiy olan ve tüm öğleden sonra Fransa’da birçok soruna neden olan Huw Jones’a özel olarak değinilmelidir. Sırada İskoçya, şampiyonluk umutlarını canlı tutmak için kazanmaları gereken bir maç olan İrlanda’yı ağırlıyor.

Fransa için galibiyet, şampiyonluk umutlarını canlı tutuyor ve Fickou’nun ölümü denemesi onlara potansiyel olarak hayati bir bonus puanı veriyor. Fransa’nın klinik üstünlüğü onlara maçı kazandırdı, ilk yarıdaki hücum fırsatlarını acımasızca kullandı ve İskoçya her zaman oyunu kovaladı. En iyi performanslarını sergileyen Fransa değildi, ancak ikinci yarıda İskoçya oyunu çalabilecekmiş gibi göründüğünde tutunarak karakterlerini gösterdiler. Fransa henüz şampiyonada seksen dakikalık bir performans sergilemedi ve Baş Antrenör Fabien Galthié özellikle ikinci yarı performanslarındaki düşüşle ilgilenecek. Bundan sonra, berbat bir sicile sahip oldukları Twickenham’a gitmekle karşı karşıyalar, Londra’daki son galibiyetleri 2005’te geliyor, ancak Fransa sessiz bir güvenle seyahat edecek.


Kaynak : https://worldinsport.com/scotland-fall-short-in-paris/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir