IPL 2023 Önizlemesi: Bilmeniz Gerekenler


Güncelleme: 21 Şubat 2023

IPL 2023, hem kriket hayranları hem de spor bahisçileri için heyecan verici bir etkinlik olacak. Turnuvada, 2022’de ilk sezonlarında şampiyonluğu kazanan yeni Gujarat Titans da dahil olmak üzere on takım yer alacak. Maçlar, sürükleyici bir izleme deneyimi sunan bağlı TV cihazlarının yanı sıra dijital platformlarda canlı olarak yayınlanacak. IPL 2023 dünyanın en popüler ve kazançlı spor liglerinden biri olduğu için büyük izleyicileri ve reklamcıları çekmesi bekleniyor.

IPL 2023 hakkında bilmeniz gerekenlere değinelim.

IPL 2022 şampiyonu ve yıldız oyuncular

Lige başka bir takımla birlikte yeni katılan Gujarat Titans, IPL 2022’nin galipleri olarak ortaya çıktı. 29 Mayıs’ta Mumbai’nin Wankhede Stadyumu’nda oynanan final maçında Delhi Capitals’i altı kaleyle yendiler. açılış sezonu

Gujarat Titans için oynayan Shivam Dube, IPL 2022’nin yıldız oyuncusuydu. En çok koşuyu (618) attı ve Orange Cap’i yendi. Ayrıca orta tempolu bowlingiyle 14 wicket aldı. 167.56 vuruş oranıyla dört yarım asır ve yüz vuruş yaptı. Ayrıca Turnuvanın Oyuncusu ödülüne layık görüldü. IPL 2022’nin bir diğer öne çıkan oyuncusu, Kolkata Knight Riders için oynayan Andre Russell’dı. En çok kaleyi (28) aldı ve Purple Cap’i kazandı. Ayrıca 208 vuruş oranıyla 312 tur attı. Gujarat Titans’a karşı olağanüstü bir büyü yaptı, burada dört kaleyi üst üste aldı ve sadece beş tur verdi.

En pahalı IPL 2023 oyuncuları

Punjab Kings, Kochi’deki IPL 2023 müzayedesinde Sam Curran’ı devasa bir Rs’ye satın alarak tarih yazdı. 18.5 crore, onu şimdiye kadarki en pahalı oyuncu yapıyor IPL geçmişi. Curran için teklif savaşı Mumbai Kızılderilileri ile Royal Challengers Bangalore arasında başladı, ancak Rajasthan Royals, fiyatı Rs’ye yükseldiğinde onlara katıldı. 7 cr. RR ve MI arasındaki rekabet devam ederken, Chennai Super Kings, Punjab Kings ve Lucknow Super Giants gibi diğer takımlar da Punjab onu kazanmadan önce şanslarını denediler. Cameron Green, Mumbai tarafından Rs karşılığında satın alındı. 17.50 crore, ligdeki en pahalı ikinci oyuncu oldu. Ayrıca Ben Stokes, CSK tarafından Rs karşılığında satın alındı. 16.25 crore, CSK’nın şimdiye kadarki en pahalı oyuncusu ve IPL tarihindeki üçüncü en yüksek teklif oldu. Stokes, bu yılın başlarında İngiltere’nin T20 Dünya Kupası zaferindeki önemli rolünün ardından çeşitli takımlar tarafından yüksek talep görüyordu.

IPL 2023 için en önemli tahminler ve değişiklikler

IPL 2023’ün kazanan tahmini zor bir tahmin, ancak bazı uzmanlar, hayal kırıklığı yaratan bir sezondan geri dönmek isteyenlerin bir kez daha Gujarat Titans veya beş kez IPL şampiyonu Mumbai Kızılderilileri olabileceğinden emin.

Diğer bir değişiklik de ev-deplasman formatının geri dönüşü. Diğer değişikliklerde olduğu gibi, bunun da üzerinde bir etkisi olması bekleniyor. 10CRIC’de IPL Bahsi ve diğer platformlar. IPL’de, ev sahibi ve deplasman formatı, her takımın diğer takımlara karşı biri evde ve biri rakibin sahasında olmak üzere iki kez oynamasını gerektirir. Bu format, IPL’de 2019’a kadar kullanıldı, ancak 2020 ve 2021’de turnuvayı BAE ve Hindistan’da sınırlı mekanlarda yapılmaya zorlayan COVID-19 salgını nedeniyle askıya alındı.

IPL 2023 için oyunun kurallarını değiştiren bir başka yenilik de Impact Player kuralıdır. Bu kurala göre, her takımın maç başlamadan önce oynadıkları XI’e ek olarak dört ek oyuncu belirtmesine izin verilir. Bu dört oyuncudan biri, 14. devreden önce XI’deki herhangi bir oyuncunun yerini alabilir. Yedek oyuncunun rolü, fazladan bir vuruş yapmak veya bowling oynamak olabilir. Bu kural, takımlar maçın gidişatını değiştirmek için etkili oyuncuyu kullanabildiğinden, oyuna daha fazla heyecan ve taktik eklemeyi amaçlar. Ancak, her takım, oynayan 11’deki dört denizaşırı oyuncu kotasını aşmamalıdır.


Kaynak : https://worldinsport.com/ipl-2023-preview-what-you-should-know/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir