Hockey Kerala, ulusal düzeyde yetenekler geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor


Bengaluru: Hindistan’da hokey popülaritesi artarken, Kerala Hockey daha fazla genci spora dahil etmek için çok çalışıyor. Hokeyin öncelikle Kerala’daki Kannur ve Thiruvananthapuram’da popüler olduğu bir zaman vardı. Ancak eyalet federasyonunun çabaları sayesinde eyaletteki çoğu ilçe artık spora olan ilgisini gösteriyor.

Kerala Hokey ve Kerala Olimpiyat Derneği İcra Kurulu Başkanı Rony Raynold, “Hokeyi temel düzeyde teşvik etmek için 2019’da tüm ilçelerde bir koçluk kampı başlattık. 2020’den itibaren okullara hokey sopaları ve topları da dağıtmaya başladık.” .

“Hokeyi temel düzeyde geliştirmek için Kerala Hockey, eyaletteki yaklaşık 298 okula yaklaşık 7000 hokey sopası ve topu dağıttı. Ayrıca, eyaletten kıdemli oyuncular koç olarak bu öğrencileri okullarda eğitmek için gidiyor.”

Bu girişimlerin bir sonucu olarak, çoğu bölgeden öğrenciler hokey turnuvalarında yarışmaya başladı. Raynold, bu adımların sporun taban seviyesindeki erişimini artırdığına dikkat çekti.

“Bu çabalar sayesinde, hokey Kerala’daki okul yarışmalarına katılımın arttığını görüyor. Her bölgede yarışan 4-5 okul var. Taban seviyemiz genişliyor ve rekabet kızışıyor. Hokeye gelen daha fazla öğrenci var.” söz konusu.

Raynold, “İlçe birimlerimiz, öğrencileri hokeye çekebileceğimiz okulları belirliyor ve hokey sopası ve toplarının dağıtımı için onlara ulaşıyoruz” dedi.

Raynold, eyalet federasyonunun hokey yeteneklerinin gerekli teşhiri elde etmesi için nasıl net bir yol oluşturduğunu anlattı.

“Bölge içi hokey turnuvaları düzenliyoruz. Oradan kazananlar Eyalet Şampiyonası’nda yarışıyor, oradan da Ulusal Şampiyonalar için takımlar seçiyoruz. Bunun dışında her ilçe beşe beş maçlar düzenliyor, diğer ilçeler ayrı ayrı.” Yıllar boyunca küçük turnuvalar.

“Hokey oyuncuları için açık bir yol var. Seçtiğimiz Genç Takımlar da Eyalet Şampiyonalarından.”

Kerala’da hokey kültürü yaygınlaşırken, devletin uluslararası düzeyde rekabet edebilecek yetenekler üretmesinin biraz zaman alabileceğini kabul eden Raymond, ancak doğru yolda olduklarını sözlerine ekledi.

“Daha önce Kerala’da hokey kültürü Kannur ve Thiruvananthapuram ile sınırlıydı. Şimdi Kerala’daki tüm önemli bölgelere yayılıyor. Kerala’da hokeyin popülaritesi şimdi artıyor. Ayrıca eyaletteki hokey standartlarının iyileştirilmesine de yardımcı oluyor.

“Kerala takımının gücü artıyor. Hint hokey takımına daha fazla oyuncu sağlamamız biraz zaman alabilir, ancak ilerlediğimizi hissediyoruz” diye ekledi.

Hindistan Hokeyi geçtiğimiz günlerde, hokeyi Hindistan’ın ücra bölgelerine yaymak için tüm bölgeleri düzenli koçluk kamplarına ve bölge içi yarışmalara ev sahipliği yapmaya dahil etmeyi amaçlayan ‘Hindistan Hokeyi ka Abhiyan Har Ghar Ho Hokey Ki Pehchan’ programını duyurdu. Raynold, Kerala Hockey’in aynı vizyonu paylaştığını ve benzer hedeflere ulaşmak için çalıştığını söyledi.

“Misyonumuz hokeyi Kerala’daki her eve yaymak. Güzel bir spor olduğu için hokeyi her yere yaymak için Hockey India’nın zihniyetiyle aynı çizgideyiz.”
Kaynak : http://www.indiansportsnews.com/hockey-news/48474-hockey-kerala-working-strenuously-on-developing-national-level-talents

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir