Hamilton Komisyonu Nedir?Güncellenmiş:

28 Şubat 2023

İlk siyah Formula 1 sürücüsü olmak inkar edilemez bir başarı, ancak bunca yıldan sonra griddeki tek siyah sürücü olmak gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor, biraz 2022 sezonunda olduğu gibi. Çeşitlilik, Formula 1’de ‘ gibi terimlerle her zaman bir sorun olmuştur.İngiliz Önyargısıspordaki menzil eksikliğini göstermek için zamanla önem kazanıyor. Böyle bir zenginle motor sporları geçmişi Britanya’da pek çok takım buraya ev sahipliği yaptı: Mercedes, Red Bull, McLaren, Aston Martin, Alpine ve Williams’ın tümü Birleşik Krallık’ta bulunuyor ve bu nedenle çoğunlukla İngiliz personeli istihdam ediyor.

Formula 1 kazançlı bir spordur. Sürücülerin yarışa başlamak için bile çok paraya, ardından bir sponsorluk gelene kadar ilk kariyerlerini finanse etmek için daha fazla paraya ihtiyacı var. Spora girmenin bir yolunu bulmak isteyen mühendisler, gazeteciler ve daha fazlası için bu, şans ve özveriye dayalı bankacılığın talihsiz bir karışımı. Takımların fabrikalarındaki çeşitliliği artırmak için FIA içinde sorunlar gündeme geldi, ancak görünüşe göre nereden ve nasıl başlayacaklarını hiçbir zaman tam olarak bilemediler.

Lewis Hamilton, takımların sezon sonu fotoğraflarına baktıktan sonra bariz bir çeşitlilik eksikliği fark etti. Etkili bir şekilde uygulanması şöyle dursun, çeşitlilik şemalarının Formula 1’de tartışılmasından bu yana yıllar geçti. Bu yüzden yükü o taşıdı ve kurdu Hamilton Komisyonu 2019’da Kraliyet Mühendislik Akademisi ile birlikte. Komisyonun birincil amacı, “İngiltere motor sporlarında siyahların temsilini” geliştirmektir. 10 yol Sektördeki değişimi hızlandırmak için.

Getty Images’den gömün

Hamilton Komisyonu, ilk olarak 10 aylık bir araştırma sürecine girdi. Dr Hayaatun Sillem CBE çeşitli uzmanlıklara sahip bağımsız bir Komiserler Kurulu ile. Araştırma dönemi, daha iyi anlamak için veri analizi, literatür taramaları, paydaş haritalama ve daha fazlasını kullandı. Neden Formula 1’de temsil eksikliği var. rapor 2021’de yayınlandı ve Formula 1 takımlarını ve motor sporları kurumlarını akademik programları genişletmeye, çeşitlilik sözleşmelerini uygulamaya ve motor sporlarının ilerlemesine yönelik yeni yaklaşımları desteklemeye çağırdı. Bu öneriler, raporun verdiği diğer pek çok öneri arasında yalnızca temeldir.

Çeşitliliği artırmak için 10 tavsiye sağlamanın yanı sıra Hamilton Komisyonu, Formula 1’de net ve güncellenmiş çeşitlilik istatistikleri sağladı.%1’den az işgücünün büyük bir kısmı Siyahi veya diğer azınlık etnik kökenden geliyor”. Buna ek olarak rapor, spor tarihinde sadece 2 kadın takım müdürü olduğunu belirterek, kadın liderlik pozisyonlarının eksikliğine dikkat çekiyor. Rapor ayrıca, bir dizi görüşme yoluyla, kariyerde ilerleme eksikliğinin siyahi ve azınlık etnik mühendisler için önemli bir sorun olduğunu da ortaya çıkardı.

Hamilton Komisyonu tarafından verilen araştırma ve tavsiyeleri ilerletmek için Mission 44 başlatıldı. Görev 44 eğitim ve istihdamdaki fırsat boşluklarını kapatmanın yanı sıra çeşitli sektörlerde çeşitliliği artırmayı amaçlayan bir hayır kurumudur. Lewis Hamilton ve Mercedes-AMG Petronas Formula 1 Takımı arasındaki ortak bir girişim olarak, kendi takımında çeşitlilik belirtileri göstermeye başlayacak. Hamilton da söz verdi kişisel 20 milyon £ motor sporları endüstrisindeki temsili artırma girişimine.

Getty Images’den gömün

Mission 44 duyurdu Teach First ile ortaklık tadım ve mentorluk programları, pazarlama ve ağ oluşturma kampanyaları ve daha fazlasını finanse ederek iki yıl boyunca 150 Black Stem öğretmenini eğitecek ve işe alacak. Hamilton Komisyonu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, bunun gibi vakıflar en başından itibaren çeşitliliği zorluyor. Mercedes F1 takımı ayrıca çeşitliliği hızlandırmak için programlar başlattı: 25’i hızlandırın yıllık yeni başlayanların %25’inin yeterince temsil edilmeyen gruplardan gelmesini hedefleyen beş yıllık bir programdır.

Mercedes’e ek olarak, diğer Formula 1 takımları da çeşitliliği artırmak için programlarını genişletmeye başlıyor. BWT Alpine Formula 1 takımı açıkladı Yarış(H)er programı motor sporlarında eşit fırsatlar için. Bu program, kadınları güçlendirmeye ve motor sporlarında kadınlara yönelik pozisyonların sayısını artırmaya odaklanıyor ve yakın zamanda bir diziyi duyurdu. altı yeni karter. McLaren Racing ayrıca yetenekleri çeşitlendirme sözü verdi. McLaren Yarış Etkileşimi, çeşitlilik programlarını güçlendirmek için dört ortakla ittifaklar oluşturmak. Creative Access gibi iş ortaklarıyla yapılan ittifaklar sayesinde McLaren, çeşitliliğini artıracaktır.

Artık farklı temeller ve programlarla hızlanan çeşitliliğin işaretleri ile Formula 1, önümüzdeki on yılda daha çeşitli bir ızgaraya sahip olacak. İster mühendislik yoluyla isterse başka yönlerden olsun, gençlerin motor sporlarına girme şansları artık çok daha büyük. Hamilton Komisyonu, Formula 1’in mevcut imajından uzaklaşarak gerçekten farklı ve etkili bir sporun tohumlarını başarıyla ekti. Formula 1, kazançlı ve bir zenginlik sembolü olduğu için, başlangıcından bu yana erişilemez kabul edildi. Formula 1’in anlatıyı değiştirmek için mücadele ettiği bir çağda, bu temeller ve programlar eninde sonunda imajı yönlendirmeye yardımcı olacaktır.


Kaynak : https://worldinsport.com/what-is-the-hamilton-commission/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir