Gareth Bale ve Şok Emeklilik DuyurusuGüncellenmiş:

11 Ocak 2023

Gareth Bale’in şok emeklilik duyurusu, 33 yaşında botlarını asma kararını Instagram aracılığıyla duyurduğunda birçok kişiyi şaşırttı.

Açıklama, Galli tarafının 1958’den beri ilk kez finallere yükselmesine yardımcı olan forvet için oldukça hayal kırıklığı yaratan bir Dünya Kupası görünümünün ardından geldi.

Galler, olası bir dokuz puandan sadece bir puan alarak Katar’da oldukça gergin görünüyordu.

İngiltere’ye ağır bir 3-0 mağlubiyet, İran’a eşi benzeri görülmemiş bir son dakika 2-0 mağlubiyet ve ABD ile mütevazı bir 1-1 berabere, tarafı eve erken bir uçuşa götürdü.

Buna rağmen, Bale’in hem kulüp hem de ülke için kariyerine zaman ayırmaya karar verdiğini duymak oldukça şaşırtıcıydı.

Bazı taraftarlar, özellikle de Real Madrid’dekiler, Bale hakkında kendi fikirlerine sahip olacak, ancak sahada bazı şaşırtıcı anlar yarattığı inkar edilemez.

İlk üst düzey kulüp görünümü 2006’da Southampton ile geldi ve sadece bir ay sonra 16 yaşında Galler takımına katılmak üzere seçildi ve burada Trinidad ve Tobago’ya karşı bir hazırlık maçında yer aldı.

O ilk günler, oyundaki bir dizi kıdemli figürden büyük övgü aldı ve Bale, olağanüstü serbest vuruşları ve hızıyla ünlendi.

Çok geçmeden yakalandı Tottenham Hotspur 2007’de kariyerinin fırladığı dört yıllık bir anlaşma ile onu imzalayan.

İlk günlerde Spurs için birçok önemli golü ve asisti olmasına rağmen, en önemli performansı Ekim 2010’da Şampiyonlar Ligi grup beraberliğinde Inter Milan’a karşı geldi – o kadar şaşırtıcı bir görünüm ki, bir gecede dünya çapında bir süperstar olacaktı.

Spurs kaçınılmaz olarak beraberliği 4-3 kaybedecekti, ancak Bale için böylesine baskın ve soğukkanlı bir şekilde hat-trick yapan 21 yaşındaki oyuncu, başına büyük bir bedel ödedi.

Londra kulübü için 146 maça çıkan ve sayısız bireysel ödülle, 2013-14 sezonu öncesinde 100,8 milyon Euro’luk rekor bir transfer ücreti ile forvet için hücum eden Real Madrid oldu.

Sakatlıkla uğraşmak için kenarda çok fazla zaman harcanmasına rağmen, Bale İspanyol kulübü için inanılmaz bir gümüş eşya nakliyesine katkıda bulundu.

En unutulmaz golü, 2018 Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool’a karşı 18 yarda ceza sahasının kenarından bir tepe vuruşu çentiğinde geldi ve ardından bir saniye atarak takımına Kiev’de 3-1 galibiyet hediye etti.

Bale beş kez Şampiyonlar Ligi’ni, üç kez La Liga’yı ve üç kez Dünya Kulüpler Kupası’nı kazandı. Tartışmalı Başkentteki son yıllarında, orada geçirdiği zaman, İspanyolca öğrenememesinin ve bir maç sırasında yedek kulübesinde uyuyormuş gibi davranmasının yanı sıra, kulüpten ayrılma arzusunu ifade ettiğine dair birkaç iddiayla biraz ekşi.

2020’de Spurs ile kısa bir kiralık büyünün ardından, Haziran 2022’de MLS tarafı Los Angeles FC’ye taşındı ve burada 12 maçta iki gol kaydetti.

Kulüp kariyeri oldukça süslü olmasına rağmen, Galler’deki uluslararası kariyeri bir futbol fanatiği olarak son derece saygı duyulması gereken bir şey.

111 maça çıkan Bale, Galler’in en çok forma giyen erkek oyuncusu ve sessiz performansına rağmen takımının kaptanlığını Katar’da tarih yazmaya itti.

Belki Bale’in geçmişine bakabiliriz. kariyer ‘ne olabilirdi’ gibi. Yetenekle dolu ama yaralanma ve tartışmalarla boğuşan bir adam.

Bale’in geleceği ile ne yapabileceği sorusu akla geliyor; İngiltere’deki bir alt lig kulübüne olası bir dönüş veya ufukta EURO 2024 ile başka bir büyük turnuvada Galler’e yardımcı olmak. Ne yazık ki silinen birçok fırsat.

İçinden pek çok konuşmanın geçtiği, yarıda kesilen bir kariyer – Bale kesinlikle hatırlanacak, ancak belki de doğru nedenlerle değil.


Kaynak : https://worldinsport.com/gareth-bale-and-his-shock-retirement-announcement-a-look-back-on-a-decorated-career/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir