Eski Vikings QB Joe Kapp 85 Yaşında Hayatını Kaybetti
Minnesota Vikings, 63 yıllık tarihi boyunca takımlarından çok sayıda harika oyuncuya sahip oldu. Minnesota’da oyun kurucu pozisyonunda oynayan birkaç büyük oyuncudan biri Joe Kapp ve Salı sabahı eski Vikings QB’nin olduğu haberi geldi. 85 yaşında vefat etti. Ölüm nedeni şu anda bilinmiyor, ancak birkaç yıldır Alzheimer ile savaşıyor.

Kapp’ın Minnesota’daki görev süresi uzun olmayabilir, 1967-69 yılları arasında Vikings ile sadece üç sezon oynadı, ancak önemsiz olmaktan çok uzaktı.

Eski Vikingler QB Joe Kapp
11 Ocak 1970; New Orleans, LA, ABD; DOSYA FOTOĞRAFI; Kansas City Chiefs savunma müdahalesi (86) BUCK BUCHANAN, Tulane Stadyumu’ndaki Super Bowl IV sırasında Minnesota Vikings oyun kurucusunu (11) JOE KAPP’ı görevden aldı. AFL arka arkaya ikinci Super Bowl Unvanını kazanırken Chiefs, Vikingleri 23-7 mağlup etti. Zorunlu Kredi: Tony Tomsic-USA TODAY NETWORK

Oyun kurucu ömrünü harcadı California Üniversitesi’nde üç yıllık kolej kariyeri toplam 1896 yarda, 7 tank avcısı ve 28 INT için geçtiği yer. Kapp ayrıca 934 yarda ve 5 tank avcısı için koştu. 1958’de toplam 1231 yardası (geçme ve koşma toplamları), PCC’ye liderlik etti ve tüm NCAA’da beşinci oldu. Kapp, o sezondaki çabalarından dolayı All-American seçildi ve Altın Ayıları bir PCC unvanına ve Rose Bowl görünümüne götürdü.

Kapp, 1959 NFL Taslağı’nın 18. turunda Washington tarafından seçildi, ancak takımla bir sözleşme imzalayamayınca CFL’ye gitti ve 1959’daki çaylak sezonunda Calgary Stampeders için oynadı. CFL’de sekiz yıl geçirdi, Calgary ve BC Lions ile zaman geçirdi.

1967’de, efsanevi teknik direktör Bud Grant’in kendi CFL görevinden sonra baş antrenörlük işini devraldığı aynı yıl, Kapp kariyerine Minnesota Vikings ile başladı, 13 maç oynadı ve paslarının %47,7’sini 8 tank avcısı ve 17 INT için tamamladı. Vikingler o sezon çıktığı 11 maçta 3-5-3 galip geldi. Kapp, sezon dışında takas edilen Hall of Famer Fran Tarkenton’ın yerine geçti.

Eski Vikings QB Joe Kapp 85 Yaşında Hayatını Kaybetti
11 Ocak 1970; New Orleans, ABD; DOSYA FOTOĞRAFI; Minnesota Vikings oyun kurucusu Joe Kapp (11), Tulane Stadyumu’nda Super Bowl IV sırasında Kansas City Chiefs’e karşı hücum hattında. Chiefs, Vikingleri 24-7 yendi. Zorunlu Kredi: Manny Rubio-USA TODAY Sports

1968’de Kapp, 14 maçın tümüne başlayarak Vikingler için tam zamanlı başlangıç ​​QB rolünü resmen üstlendi ve Vikinglerin 8-6’lık bir rekora ve bir playoff rıhtımına ulaşmasına yardımcı oldu. Bu, Minnesota’nın ilk play-off maçıydı ve franchise tarihinde sadece ikinci kazanan sezondu.

Ardından, 1969, hem Kapp hem de Vikingler için daha da büyük bir sıçrama gördü. Purple People Eaters savunmasının ilk aşamalarında değildik (1969’da maç başına sadece 9,5 sayıya izin vererek NFL’de birinciydik), aynı zamanda maç başına 27,1 sayı atarak lige liderlik ettiler.

Kapp, Vikingler için bu hücum patlamasında 1726 yard, 19 tank avcısı ve 13 INT geçerek büyük bir rol oynadı. O sezon başladığı 13 maçta Vikingler’in 12-1’lik galibiyetiyle MVP yarışını ikinci sırada tamamladı.

Eski Vikings QB Joe Kapp 85 Yaşında Hayatını Kaybetti
11 Ocak 1970; New Orleans, LA, ABD; DOSYA FOTOĞRAFI; Minnesota Vikings oyun kurucusu (11) Joe Kapp, Tulane Stadyumu’nda Super Bowl IV sırasında Kansas City Chiefs’e karşı hücum hattında. Chiefs, Vikingleri 23-7 yendi. Zorunlu Katkı: Fotoğraf Manny Rubio-USA TODAY Sports © Telif Hakkı Manny Rubio

Minnesota, Super Bowl’a kadar gidecekti, ancak Super Bowl IV’te Vikingler, Kansas City Chiefs’e 23-7’lik bir skorla yenildiler. Bu oyun sırasında Kapp 183 yarda geçti ve 2 INT yaptı.

Kapp, 1970 yılında Boston Patriots ile bir sözleşme imzalayarak Vikinglerden ayrıldı, ancak 1970 sezonunun ardından NFL, Boston ile yaptığı dört yıllık anlaşmasının geçersiz olduğuna ve yeni bir anlaşma imzalaması gerektiğine karar verdi. Yeni bir anlaşma yapılmadı ve Kapp bir daha asla NFL snap’i oynamayacaktı.

Yıllar sonra Kap antitröst davası açtı NFL kariyeri ile her şeyin nasıl sona erdiği ve davayı kazanmasına rağmen herhangi bir tazminat almadığı için.

NFL’den sonraki yıllarında Kapp, oyunculuk camiasında bir rol de dahil olmak üzere bir yer buldu. orijinal En uzun mesafe film. Filmde ‘Yürüyen Patron’ rolünü oynuyor. Ayrıca 1982-86 yılları arasında Cal’da beş yıl koçluk yaptı.

Kapp’ın oğlu JJ, babasının ölümünü bir e-postayla doğruladı için San Francisco Chronicle ve ayrıca Joe’nun beyninin, CTE’den muzdarip olup olmadığını görmek için UC San Francisco tarafından inceleneceğini doğruladı.

Söylentiler: Başka Bir NFL Takımı Kurcalama Skandalına Yakalanabilir

Josh Frey, The College of Idaho’dan 2020 Sınıfı mezunu ve PurplePTSD.com’un yönetici editörüdür.. Josh, NFL hakkında yazmadığı zamanlarda koşmaktan, oyun oynamaktan veya Milwaukee Brewers and Bucks için destek vermekten hoşlanıyor. Twitter hesabına göz atın: @Freyed_Chicken.
Kaynak : https://purpleptsd.com/2023/vikings/top_news/former-vikings-qb-joe-kapp/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir