Dünyanın En İyi Golf Sahaları


Gezegendeki en iyi golf sahalarının listesi her zaman değişir. Her yıl, en sevdiğimiz kurslarda bazen doğal nedenlerle bazen de mimarlar ve tasarımcılar tarafından yapılan iyileştirmelerle değişiklikler görüyoruz. En iyilerin bazıları PGA Turu kazananları Bu kurslarda başarılı oldular ve bu kadar yüksek saygı görmelerinin tek nedeni oynanabilirlik değil. Konumlar, dağ manzaraları, kumullar ve koylar gibi pek çok doğal formla bir merak alanı getirir. İşte gezegende bulabileceğiniz en iyi altı tanesi.

Dünyanın En İyi Golf Sahaları

Hirono – Japonya

Hirono golf sahası Japonya HS Colt’un uzun süredir ortağı olan CH Alison tarafından tasarlanan en iyilerden biridir. İlk planlar 1930’larda, çok sayıda temiz geniş koridorlar, oyuklar ve yeşil alanlar içeren tepelerle dolu bir çam ormanı üzerine atıldı. Hirono’yu bu kadar özel yapan şeylerden biri, bir dizi çapraz çapraz sığınak, pürüzlü kenarlar ve zor taşınan sığınaklar içeren muhteşem sığınaktır. Tamamlandıktan kısa bir süre sonra Hirono, Japonya’nın Çam Vadisi’ni icat etti. Yıllar geçtikçe, parkurun amaçlandığı gibi oynaması için restoratif çalışma çok önemli olmuştur. Martin Ebert ve Tom Mackenzie, sığınak açılarını keskinleştirerek 13. deliği eski ihtişamına kavuşturdu ve bir kez daha gölün tam karşısına geçmek yerine bir açıyla önünü açtı.

Royal County Down – Kuzey İrlanda

Açık bir bahar gününde bu kursu yakalayabilirseniz, daha iyi bir yer yoktur. Doğudaki Dundrum Körfezi ve güneydeki Morne Dağları ve karaçalılarla kaplı kum tepelerinin altın sarısı çiçekleri, golf oynamak için mükemmel bir yerdir. İlk tasarım Tom Morris’e aitti, ancak 120 yıllık hizmet boyunca yaklaşık yarım düzine farklı mimar tarafından birçok iyileştirme yapıldı, en sonuncusu Donald Steel idi. Düz yeşilliklere rağmen, birçoğunun kalın kemerli kaşları ve aşılmaz funda kümeleri olan sığınaklar kesin bir vurgudur.

Dünyanın En İyi Golf Sahaları

Royal Melbourne – Avustralya

Alister MacKenzie, 1926’da Royal Melbourne’un dalgalı kum kuşağı arazisini ustalıkla tasarladı. Yönlendirme, alanın dış hatlarına harika bir şekilde uyuyor. Yeşillikler, çevredeki alanların küçük versiyonlarıdır, sığınak ise bir fit veya daha uzun dikey kenarlara sahip, keskindir. Deliklerin çoğu, mesafenin önemini ortadan kaldıran ve pime açılardan çok daha fazlasını gerektiren keskin açılardır. Ülkede 19. sırada yer alan Doğu Sahasından altı delik, 8 ve 9 ve 13 ila 16 numaralı deliklerin yerine geçer.

Tara ITI – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın çoğu kaya üzerinde olan diğer kıyı parkurları, Kuzey Adası’nın doğu kıyısında Amerikalı Tom Doak tarafından tasarlanan parkurdan çok daha fazla bağlantı benzeridir. Doak ve tasarım ortağı Brian Slawnik, iki yıldan uzun bir süre içinde kumlu toprağı titizlikle yeniden şekillendirerek rüzgar ve bitki örtüsü tarafından doğal olarak şekillendirilmiş gibi görünen tümseklere, kumbaralara ve kum tepelerine dönüştürdü. Kum bol ama sığınaklar değil. Golfçülerin sopalarını nereye atabilecekleri konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Parkur, Yeni Zelanda’nın Cypress Point, Royal Dornoch ve Royal St. George’s’u anımsatan delikleri olan Pebble Beach’teki Carmel Bay’e cevabı olabilir.

Dünyanın En İyi Golf Sahaları

Morfontaine – Fransa

Morfontaine, Paris’in kuzeyinde İngiliz mimar Tom Simpson tarafından yapılmış, funda ve Sarıçam kümeleriyle bezeli, zamansız, rüzgarlı bir fundalık sahasıdır. Parkur küçük olsa da Sunningdale veya St. George’s Hill’den daha zordur ve çevredeki orman çok daha yoğundur. 12 yarda par beş, on üç yıl önce 2004’te Amerikalı mimar Kyle Phillips tarafından 60 yarda uzatıldı.

Kraliyet Dornoch – İskoçya

Kurs, Herbert Warren Wind tarafından dünyanın en doğal kursu olarak tanımlandı. Turu sırasında Tom Watson, golf oynamaktan şimdiye kadar yaşadığı en eğlenceli şeylerden biri olarak nitelendirdi. Orada doğup büyüdüğü için bu onun ana kursuydu ve oyunu orada öğrendi. Dornoch’un Kuzey Denizi kıyı şeridi boyunca uzanan kumul yayı ile bazıları Yaşlı Tom Morris tarafından ve diğerleri John Sutherland ya da George Duncan tarafından tasarlanan yeşillikleri, kendilerini gerçekten zıplamaya ve koşmaya ödünç vermiyor.


Kaynak : https://worldinsport.com/the-best-golf-courses-in-the-world/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir