Barcelona Hala Süperstarları Nasıl Alabilir?


Barcelona bunu nasıl başardı? Geçen yıl borçları çok büyük olduğu için tılsımlı Lionel Messi’yi feda etmek zorunda kalan, Raphinha, Robert Lewandowski gibi isimlere imza atarak saflarını güçlendiren bir Barça ekibini bu yaz her futbolseverin ağzından kaçıran soru bu. ve Jules Kounde.

Unutmayalım ki Barcelona, ​​neyse ki başarısız olan Avrupa Süper Ligi projesinin kilit savunucularından biriydi. Katalan devleri, sonunda projeden umutsuzca istedikleri ve daha da önemlisi, katılan ekiplerin yararlanabileceği muazzam zenginliklere ihtiyaç duydukları için çekilmeyi reddeden birkaç taraftan biriydi.

Bir yılı hızlı ileri sar ve görünüşe göre hala mali kargaşa içinde olmasına rağmen, kulüp, Leeds’ten adı geçen Raphinha’yı 55 milyon £ değerinde bir anlaşmayla imzaladı.ve tartışmasız dünyanın en iyi forveti Robert Lewandowski, Bayern Münih’ten 42,5 milyon £ civarında bir ücret karşılığında. Buna bir de France International defans oyuncusu ekle Sevilla’dan Kounde 42 milyon sterline. Birkaç hafta önce Blaugrana, Andreas Christensen ve Franck Kessie’nin ücretsiz transferlerle anlaştığını duyurdu ve uzun süredir devam eden bir efsanenin ardından Ousmane Dembele’nin sözleşmesini iki yıl daha uzattı.

Getty Images’den Göm

Barça’nın harcanan parayı ve yaptığı transferleri okuduğunuzda, kulübün gerçekte ne kadar mali sıkıntı içinde olduğunu sorgulayabilirsiniz. Bunu sadece yüzeyden bakar gibi yapmanız adil olur. mükemmel işleyen bir futbol kulübüdür.

Yüzeyin altına bakalım.

Finansal konular

Barcelona’nın şu anda 1.3 milyar € borç bulduğu bildiriliyor. Evet, mali sıkıntılarının bu kadar büyük olduğunu doğru okudunuz. Ayrıca, La Liga tarafından empoze edilen -144 milyon€’luk bir maaş limiti var, ligdeki tek negatif maaş limiti ve kulüp bile kendi başkan yardımcıları tarafından ‘klinik olarak ölü’ olarak tanımlanan.

Ama bu nasıl oldu? Pekala, futbolun en ünlü kurumlarından birinin bu noktaya nasıl geldiğinin hikayesi ne yazık ki çok tanıdık bir hikaye. Blaugrana’nın sıkıntılarının nedeni, transfer ücretlerine ve maaşlara yapılan cahilce aşırı harcamalardır. Barca, kazandığından fazlasını harcıyordu ve futbolda çok sık gördüğümüz gibi, bu kaçınılmaz olarak finansal kaynaklarının tamamen tükenmesine neden oldu. Kulübün bir zamanlar gelirinin %102’sini ücret harcamalarına harcadığını belirtmekte fayda var.

Katalan devinin aşırı harcamaları safça olsa da, küresel pandeminin mevcut durumlarında oynaması gereken rol inkar edilemez. 2019/2020 sezonundan önce, Barselona’nın harcamaları gelirle hemen hemen haklı görülebilir. Kulübün gelir akışının büyük bir kısmı ticari faaliyetlerinden geldi, ancak Barça’nın geliri 2019’da ve COVID’den etkilenen ülkelerde kurumaya başladı. 2020/21 sezonunda 404 milyon £ zarar açıkladılar.

Bununla birlikte, kulüp transferler ve ücretler için fahiş meblağlar harcamamış olsaydı, pandeminin etkisi neredeyse bu kadar yıkıcı olmazdı. Örneğin, Lionel Messi’nin kulüple yaptığı son sözleşme, Blaugrana’ya sezon başına yaklaşık 139 milyon Euro’ya mal oldu ve Neymar, Paris Saint Germain’e 190 milyon sterlin karşılığında katıldıktan sonra, Barcelona 2017 yaz transfer döneminde 289 milyon sterlin harcadı.

Barcelona Oyuncuları Nasıl İmzalayabilir?

İşte bu noktada karmaşıklaşıyor.

Barcelona’nın yeni transferleri onaylamak için üstesinden gelmesi gereken ana engel, La Liga’nın Finansal Fair Play kuralları olarak bilinen Finansal Fair Play kurallarıdır. sınırlı maaş.

Neresi sınırlı maaş Diğer FFP kurallarından farkı, imzalar tamamlanmadan önce uygulanmasıdır. Bir kulüp kriterleri karşılayamazsa, bir imza kaydı yapılmayacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, Barça’nın maaş sınırı -144 milyon avro ve La Liga’nın tekrar harcamalarına izin vermeden önce bu rakamı elden geçirmeleri gerekiyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Barcelona La Liga’nın FFP kurallarını nasıl aşıyor? Cevap kağıt üzerinde basit ama pratikte zor, maliyetleri düşürmeleri ve para kazanmaları gerekiyor. Oyuncuları boşaltmaya çalışıyorlar ve bazı başarılar elde ettiler. Clement Lenglet, Tottenham’a kiralandı bu da ücret bütçesinde önemli paraları serbest bırakır.

Diğer girişimler daha az başarılı oldu, bunlardan en çok duyurulanları Manchester United ve Frenkie De Jong’u içeren devam eden destandı. Barcelona, ​​Hollandalı’nın en çekici varlıklarından biri olduğunun ve hizmetleri karşılığında Kırmızı Şeytanlardan önemli bir ücret alabileceklerinin farkında. Ancak, De Jong her şeyi alt üst ediyor ve ayrılmak istemediği konusunda ısrar ediyor. Barcelona’nın kendisi şimdi onun gitmesini istemediklerini iddia ediyor, ancak kalabilmesi için daha düşük bir ücreti kabul etmesi gerektiğini kabul ediyor.

Getty Images’den Göm

Dünyanın en iyi oyuncularından bazılarıyla sözleşme imzalamaya devam etmek için Barca, para kazanma yaklaşımlarında daha yaratıcı olmaya zorlandı. Sponsorluk fırsatları ve yatırım firmalarıyla yapılan anlaşmalar gibi ticari faaliyetler yoluyla ‘olağanüstü gelir’ elde etmek zorunda kaldılar.

Bunu başarmanın ana yolu, Barselona’nın ‘ekonomik kaldıraçlar’ veya palanga. burası kulüp, gelir elde etmek için bazı varlıklarını kısmen satar. Bu kaldıraçlardan üçü, kulüp üyelerinin Barca Başkanı Joan Laporta’nın bu kaldıraçları yürütmesi lehinde oy kullanmasından sonra, Katalonya’nın harcama gücünü desteklemek için yaz boyunca etkinleştirildi.

Bu ekonomik kaldıraçlardan ilki, kulübün önümüzdeki 25 yıl boyunca La Liga TV haklarının %10’unu 200 milyon sterlinlik bir ücret karşılığında küresel yatırım şirketi Sixth Street’e satmasını içeriyordu. Daha sonra, Sixth Street hissesini %15 daha artırarak, toplamı yaklaşık 300 milyon £ karşılığında %25’e çıkarırken ikinci kaldıraç etkinleştirildi.

Toplamda, bu iki kaldıraç Barcelona için 600 milyon sterlinden fazla gelir sağlamalı. Yaz harcama çılgınlığını finanse eden bu anlaşmalardan elde edilen paradır, ancak bu, gelecekte Barça’nın TV ve ticari gelirlerini azaltma pahasına olur.

İlk iki kaldıraca ek olarak, yeni imzalanan Jules Kounde’nin sunumunda Laporta, şunları doğruladı: üçüncü ekonomik kaldıraç etkinleştirildi100 milyon € daha artırdı.

Getty Images’den Göm

Barca Studios’un yüzde 25’inin 100 milyon Euro’ya satılması için anlaşmaya varıldı. Yüzde 49’unu Meclis’ten, yüzde 25’ini Socios.com’dan aldık.’

Joan Laporta: FutbolTransferler

Laporta, üçüncü kolun etkinleştirilmesinin Barselona’nın yeni imzalarını kaydetmesine izin vereceğinden umutluydu.

“Umarım yorumumuz La Liga’nınkiyle aynıdır ve oyuncuların kaydını engellemeyeceklerdir. Değilse, bir çözüm bulacağız. Kalkışlar üzerinde çalışıyoruz ama bu kolay değil.’

Joan Laporta: atletik

Barça Başkanı’nın iyimserliği, kulübün oyuncu transfer etme ve kayıt etme konusunda doğru yolda olduğunu doğrulayan La Liga Başkanı Javier Tebas’ın açıklamalarıyla pekiştirildi.

‘Barca imzaları kaydetmek için doğru yolda. Hâlâ tamamlamaları gereken bazı ayrıntılar var ama zamanları var.’

‘Yapmaları gereken bir şey olan varlıkları satabildiler ve maaşları azaltabildiler – bu onların imzalamalarına izin veren şey.’

Javier Tebas: Barça Evrensel

Barcelona, ​​bu yaz daha fazla iş yapmak isterlerse, bu ekonomik kaldıraçların yanı sıra Frenkie De Jong ve Memphis Depay gibi oyuncuları da satmak zorunda kalabilir. Kulüp, hem transfer ücretleri hem de ücretler açısından ucuza gelmeyecek olan Manchester City oyun kurucusu Bernardo Silva ve Chelsea defans oyuncusu Marcos Alonso ile hala bağlantılı. Kulüp, Cesar Azpilicueta ile bağlantılıydı, ancak bu spekülasyon, Stamford Bridge’de iki yıllık yeni bir anlaşma imzaladıktan sonra sona ermiş gibi görünüyor..

Buna rağmen, ekonomik kaldıraçların Laporta’nın istediklerini elde ettiği ve kulübün finansal sorunlarına rağmen Barca’nın güçlenmesine izin verdiği açık. Bununla birlikte, Barça uzun vadeli gelecekleri üzerine kumar oynadığı ve bu ‘olağanüstü gelirin’ kulübü daha derin bir belaya sokmamasını sağlamak için sahada başarı şeklinde yüksek ödüllere ihtiyaç duyduğu için yüksek riskli bir stratejidir.


Kaynak : https://worldinsport.com/how-can-barcelona-still-afford-superstars/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir