ATP Ustaları 1000Güncellenmiş:

16 Mayıs 2023, 10:50

Modern sporlar dünyasında tenis, dünya olimpiyatlarında bile dünya çapında kabul görmüştür. Ancak Tenis, diğer uluslararası ve ulusal tenis turnuvalarına dalar. Bu turnuvalar arasında Fransa Açık, Wimbledon, ATP Masters ve diğerleri yer alır.

Tenis sporu dünyasının sahip olduğu ATP 1000 turnuvaları en saygın olayları arasında. Açıkçası, ATP Masters en rekabetçi tenis turnuvası serisidir, çünkü Grand Slam turnuvasını kazananlar zar zor finale kalır. Bu nedenle birçok tenis tutkunu ATP Masters’ı diğer tenis turnuvalarına tercih eder.

ATP turnuvalarını anlamayanlar veya izlemek için heyecan verici bir tenis maçı bulmaya çalışanlar için, ATP’nin temelleri sunulacağı için bu makale mutlaka okunmalıdır. Yani, ATP’yi almaya hazırlanın İtalya Açık Tenis 2023 biletleri.

ATP Ustalarının Kısa Tarihi

ATP Masters 1000, dünya çapında çeşitli şehirlerde düzenlenen dokuz yıllık tenis yarışmalarından oluşan bir settir. Bu yarışmalar, erkekler profesyonel tenisini yöneten ATP Tour’un bir parçasıdır.

1990 yılında, Almanya’nın Stuttgart kentinde ATP Şampiyonası Serisi olarak adlandırılan ilk ATP Masters 1000 yarışması düzenlendi. Dünya çapındaki en önde gelen tenis oyuncularının bir dizi elit düzeyde yarışmaya katılmaları için bir forum sunmayı amaçlıyordu. Daha sonra, 2000 yılında yarışma dizisi dokuza çıkarıldı ve adı ATP Masters Series olarak değiştirildi.

ATP Masters 1000, dokuz yarışmadan oluşur. Bu yarışmalar, dört Grand Slam turnuvası dışında, ATP Tour’daki en saygın ve önemli turnuvalar olarak kabul edilir.

ATP Masters 1000 turnuvası, yıllar içinde tenis tarihinde unutulmaz maçlar ve zaferler de dahil olmak üzere en büyük anlardan bazılarına tanık oldu. Ayrıca Rafael Nadal, Novak Djokovic ve Roger Federer gibi oyuncular turnuvayı domine ederek çok sayıda rekora ve dönüm noktasına tanık oldular.

ATP Masters 1000, oyunculara sıralamalar ve para ödülü için 1.000 puana kadar puan kazanma fırsatı verdiği için ATP Turu için hala önemlidir. Aynı zamanda tenis tutkunları için dünyanın en iyi tenisçilerinin en prestijli tenis kortlarında yarıştığını görme şansı.

ATP Masters 1000 Turnuvaları

Şu an itibariyle, ATP Masters 1000’i dokuz turnuva oluşturuyor. Başlangıcından 2008’e kadar, bu turnuvalardan ikisi kapalı alanda yapıldı. Ancak bu durum 2009’da değişti. Bu değişikliğin sonucu olarak beş turnuva açık sert kortlarda yapıldı; üçü toprak kortta ve sadece biri kapalı sert kortta oynadı. Çim, turnuvaların hiçbirinde kullanılmayan tek kort yüzeyidir. Bu turnuvalar şunlardır:

  • Kanada Açık: Şu anda sponsorluk nedenleriyle “Rogers tarafından sunulan National Bank Open” markası altında, Kanada Ustaları her yıl düzenleniyor ve Montreal ve Toronto arasında dönüşümlü olarak düzenleniyor. Sert bir kortta oynanır ve 2022 Tekler Şampiyonu Pablo Carreno Busta’dır.
  • İtalya Açık: Genellikle “Uluslararası İtalya Şampiyonası” olarak anılan İtalya Açık, Roma’da düzenlenir ve dünyanın en önemli toprak turnuvalarından biri olarak kabul edilir. Novak Djokovic, Tekler Kategorisi için turnuvanın son sürümünü kazandı.
  • Indian Wells Masters: Bu turnuvanın “BNP Paribas Open” adıyla anılması alışılmadık bir durum değil ve genellikle Indian Wells, California’da düzenleniyor. Oracle’ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Larry Ellison’a ait olan turnuva, dört Grand Slam dışında en çok katılım sağlanan turnuva olma ününe sahiptir. Sert sahada oynanır ve “Beşinci Grand Slam” takma adını almaya devam eder.
  • Miami Open: Sponsorluk nedenleriyle Miami Open, “Itau tarafından sunulan Miami Open” olarak da markalanmıştır. Miami Masters her yıl Florida’daki Miami Gardens’ta düzenlenir ve sert bir kortta oynanır. 2022 Tekler Şampiyonu Carlos Alcaraz’dı.
  • Monte-Carlo Masters: Bu turnuva her yıl Nisan/Mayıs dönemi arasında Monako’da değil (ismine rağmen) Fransa’daki Roquebrune-Cap-Martin’de düzenlenmektedir. Monte-Carlo Masters toprak kortta oynanır ve 2022’de Stefanos Tsitsipas Tekler Şampiyonasını kazandı.
  • Madrid Açık: Mutual Madrilena sponsorluğunda olduğu için Mutua Madrid Açık olarak da bilinen bu turnuva daha önce kapalı bir sert kortta oynanıyordu. Mayıs ayı başlarında Madrid’de yapılır.
  • Cincinnati Masters: Kendi şehrinde oynanan en eski ABD tenis turnuvası olarak kabul edilen Cincinnati Masters, Cincinnati yakınlarındaki Mason, Ohio’da bir sert sahada oynanır. Borna Coric, yakın geçmişteki Tekler Şampiyonu.
  • Shanghai Masters: 2019’dan beri yapılmamasına rağmen, Shanghai Masters genellikle Şangay’daki Qizhong Forest Sports City Arena’da oynanır. Açık sert bir kortta oynanır.
  • Paris Masters: Paris Masters, kapalı alanda oynanan tek ATP Masters 1000 turnuvasıdır. Bercy’deki AccorHotels Arena’da düzenlenmektedir.

ATP Masters 1000’deki En İyi Oyuncular

Çoğu Masters 1000 unvanı için mevcut rekor Novak Djokovic’e ait. Yakından Rafael Nadal takip ediyor. Ardından Roger Federer geliyor. Aşağıdaki tablo ilk 8’i göstermektedir.

Oyuncu Adı Unvan Sayısı

Novak Djokoviç 38

Rafael Nadal 36

Roger Federer28

André Agassi 17

Andy Murray14

Pete Sampras 11

Thomas Muster 8

Michael Chang 7

“Kariyer Altın Ustaları” unvanı sadece Djokovic’e ait. Yani, kariyeri boyunca tüm aktif Masters 1000 unvanlarını kazandı.

ATP Ustaları 2023

Bu yıl için ATP Masters 1000, 8 Mart’ta Indian Wells, California’da başladı. Bu turnuvanın 19 Mart 2023’e kadar oynanması bekleniyor. Miami Açık 22 Mart’ta başlayacakken, Monte-Carlo’nun toprak kortu 10 Nisan’da yıldızlarla süslenecek. ay sonu ve 10 Mayıs’ta sıra İtalya’ya gelecek. 7 Ağustos’ta tüm yollar Kanada’nın Montreal kentine çıkıyor ve ancak bu turnuvadan sonra Cincinnati tenis seyircisi payını 14 Ağustos’ta alacak. 30 Ekim günü.

Bununla birlikte, yukarıdaki çizelgenin ilgili makamlar tarafından değiştirilebileceğini unutmayın. Bu nedenle, en son bilgiler için her zaman turnuva web sitesinden haberdar olun.


Kaynak : https://worldinsport.com/atp-masters-1000/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir