2022 Dünya Kupası – G ve H Gruplarında Neler Oldu?


6 Aralık 2022 12:09 pm (İngiltere Saati) tarihinde yayınlandı

Dünya Kupası’nın son grup aşamaları, Güney Kore’nin Portekiz’i yenmek için bir açığı kapatması ve Brezilya’nın bir grup serbest gol olayında ilk sırayı almasıyla sona erdi.

Grup G:

1. Brezilya – 6 Puan (GD: +2)

Getty Images’den gömün

Brezilya bu Dünya Kupası’na şu şekilde geldi: yarışmanın en büyük favorileriturnuvada karşılaşacakları her türlü rakibi korkutacak kadro derinliği ve kalitesi ile.

Sırbistan, futbol süper ulusuyla ilk karşı karşıya gelen ülke oldu ve Brezilya’yı hayal kırıklığına uğratmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen, sonunda hücum bölgelerinde bazen büyülü görünen bir takım tarafından ikna edici bir şekilde bir kenara itildiler. Richarlison, oyunun ikinci golünü atmak için akrobatik bir tepe vuruşu yaptığı için bu oyunda en iyi formundaydı.

Brezilya’nın vurulacaklar listesinde bir sonraki sırada, Brezilyalıları 83. dakikaya kadar, Casemiro üst köşeye mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş yarım voleybolu tatlı bir şekilde vurana kadar tuttukları İsviçre vardı. Hücum yetenekleri kompakt bir İsviçre takımını yıkmak için mücadele ederken, Brezilya için zor bir maç oldu.

Brezilya, Kamerun ile karşılaştıkları İsviçre maçında dokuz değişiklik yapmasına rağmen, oyunun büyük büyülerine hakim oldular. Ancak Brezilya, son anlarda kaybettiği için oyundaki hakimiyetinden yararlanamadı ve sadece gol averajıyla grubun zirvesine çıktı.

Grubu başarılı bir şekilde zirveye taşıyan Brezilya, son 16 turundaki bir sonraki rakibi olarak Güney Kore ile karşılaştı. 4-1’lik galibiyetle çeyrek finale yükseldi.

2. İsviçre – 6 Puan (GD: +1)

Getty Images’den gömün

İsviçre, son 16 turuna çıkmak için sonuna kadar zorlandıkları rekabetçi bir grupta Brezilya ile grup seviyesinde kalifiye oldu.

Kalifikasyon arayışlarında İsviçre’ye meydan okuyan ilk taraf, kendilerini sıkı bir ilişki içinde buldukları Kamerun oldu. İsviçreli oyuncunun devre arasında kısa bir süre sonra Breel Embolo’nun vuruşunu sıyırdığı ve kendi tarafına üç büyük puan aldığı zorlu bir mücadele.

İsviçre’nin ikinci grup maçı, turnuvanın favorilerinden biriyle Brezilya’da karşılaştı. İsviçreli oyuncu, maçın son dakikalarına kadar Brezilyalıları geride tutmayı başardı, Casemiro’nun bir anlık parlaklığı tarafları ayırdı ve İsviçre’yi son maçına eli boş bıraktı.

Elemeleri kendi ellerine almak için son maçlarında bir galibiyete ihtiyaç duyan onlar, turnuvanın oyunlarından birinde Sırbistan ile oynadılar. 3-2’lik gerilim İsviçre’nin lehine gittiSırbistan’ı mağlup etmek ve gruptan geçmek için 2-1’lik bir açıktan döndüklerinde.

İsviçre, son 16 turunda Portekiz ile karşı karşıya geliyor ve Portekiz’i, turnuvanın başlarında Brezilya’ya verdikleri soruna benzer bir şekilde hayal kırıklığına uğratmaya çalışacak.

3. Kamerun – 4 Puan (GD: 0)

Getty Images’den gömün

Kamerun, grup aşamalarını geçememesine rağmen maçın son dakikalarında Brezilya’ya karşı tarihi bir galibiyetle dört puan aldığı için Dünya Kupası’ndan başı dik ayrılıyor olacak.

Kamerun’un Dünya Kupası kampanyası, güçlü bir performans sergiledikleri, İsviçre ile rekabet ettikleri ve bir yenilgiye uğramak için oldukça şanssız oldukları İsviçre’ye karşı başladı. Kamerun doğumlu Breel Embolo’nun elinden acı bir şekilde gelen acı verici bir kayıp, kutlamayı reddettiği bir gol atarken.

Grupların ikinci turunda Kamerun Sırbistan ile karşı karşıya gelirken gişe rekorları kıran bir karşılaşma gerçekleşti. Skor Kamerun’un ilk yarının ortasında öne geçmesiyle açıldı, ancak Sırbistan moladan önce iki kez durma süresinde gol attı. Aleksandar Mitroviç, devre arasında kısa bir süre sonra bir başkasını ağlara fırlattı ve çoğu, Kamerun için bir sonucun ulaşılamayacağına inanıyordu. Ancak Kamerun, üç dakika içinde iki gol atarak maçı tekrar çıkmaza soktuğu ve sonunda her iki tarafın da puanları paylaştığı için mücadeleyi bırakmadı.

Brezilya, grubun son maçında Kamerun’un yanında yer aldı ve birçok kişinin Brezilya’nın ikinci onbirinin bile maksimum puan toplayacak kadar güçlü olmasını beklediği bir maçta. Ancak maçın son dakikalarına girerken Kamerun, Brezilya atağını eşit skorla başarılı bir şekilde durdurdu. Ancak 92. dakikada Vincent Aboubakar öne çıktı ve Jerome Mbekeli ceza sahasına davetkar bir orta yaptı. Forvet, Brezilya savunmasının üzerinden yükseldi ve onu filenin arkasına yönlendirdi ve kendi tarafına, ülkesi için tarihe geçecek bir an sağlayan üç puanı garantiledi.

4. Sırbistan – 1 Puan (GD: -3)

Getty Images’den gömün

Sırbistan’ın yetenekli kadrosu Dünya Kupası’ndan galibiyet alamadan heba olurken birçok kişinin neyin yanlış gittiğini sorgulamasına neden olan bir turnuva.

Her şey Brezilya’ya karşı başladı, burada Sırbistan derinlere oturdu ve Brezilya’nın yetenekli hücum oyuncularının çalışabileceği boşlukları kesti. Ancak savunma dirençleri 62. dakikada Richarlison, Vanja Milinkovic-Savic’i geçerek iki mükemmel bitişinden ilkini yaptığında kırıldı. , Sırbistan’a ilk yenilgiyi verdi.

Sırbistan’ın gruptaki tek puanı Kamerun ile karşılaştıklarında geldi ve bu ilişkiden olabileceklerin kabusuyla ayrıldılar. Sırbistan 53. dakikada iki gol öndeydi ve Kamerun karşısında rahat bir şekilde 3-1 öne geçti. Ancak, bu turnuvada iki hızlı gol yemek onlara pahalıya mal oldu, çünkü üç puan bire döndü ve eleme umutları gözlerinin önünde paramparça oldu.

Sırplar, son maçlarında İsviçre’ye karşı bir galibiyetten yararlanamadıkları için bir kez daha liderliği elinde tutma yeteneğinden kaçtı. Sırbistan’ın, üç grup maçında toplam sekiz gol yiyerek sıkı çalışmalarının karşılığını görememeleri nedeniyle pişmanlık duyacağı bir başka felaketli kayıp.

H Grubu:

1. Portekiz – 6 Puan (GD: +2)

Getty Images’den gömün

Portekiz, Bruno Fernandes’in iki gol atıp iki asist yapmasıyla birinciliği nispeten rahat bir şekilde bitirdi.

Portekiz, Dünya Kupası’nın ilk tadına Gana’ya karşı oynadığı bir karşılaşmada sahip oldu ve burada canlı bir Ganalı gösterisi Portekiz için geçmesi zor bir taraf oldu. 65. dakikada efsanevi forvet Cristiano Ronaldo’nun soğukkanlılıkla tartışmalı bir penaltı atmasıyla baraj kapakları açıldı. Gana sekiz dakika sonra eşitledi, ancak Gana için defansif olarak iki dakikalık kargaşa, onların iki kez kabul ettiğini gördü. Ganalılar 89. dakikada birini geri çektikleri ve eşitlemek için muhteşem bir son dakika fırsatını acı bir şekilde kaçırdıkları için bitmedi. skoru 3-2 Portekiz lehine bıraktı.

Bruno Fernandes, Portekizli oyun kurucudan Uruguay’a karşı muhteşem bir gösteride hat trick yapmadığı için şanssızdı. Portekiz bu maçta topa hakim oldu, ancak geç saatlerde dayanıksız bir 1-0 öne geçerek baskı altına girdi. Ancak Portekiz, Uruguay’ın geç çabalarını savuşturdu ve geç bir ceza alarak onları yedek bir oyunla 16. tura gönderdi.

Portekiz, zaten rahat bir şekilde kontrolünde oldukları bir grupta Güney Kore ile oynadıkları son maçta altı değişiklik yaptı. Ancak Portekiz’in dokuz puanın tamamını toplama şansı, Güney Kore’nin geri dönüşüyle ​​durduruldu, çünkü ikinci sıradaki bir Portekiz tarafı, Güney Kore için durma süresi galibi tarafından yenildi.

Portekiz, turnuvanın bir sonraki turunda, Portekiz’in sabırlı olması ve tehlikeli bir İsviçre tarafını kontrol etmesi gerekeceği bir fikstürde İsviçre ile oynayacak, çünkü İsviçre üzüntüye neden olacak araçlara sahip.

2. Güney Kore – 4 Puan (GD: 0)

Getty Images’den gömün

Güney Kore, Uruguay ile tamamen aynı sayıları ve gol farkını attıktan sonra atılan golleri atıyor.

Kalifikasyon yolculuğu, Güney Kore’nin Uruguay’ı puansız berabere tutmasıyla yavaş başladı. Tartışılacak nispeten az şeyin olduğu bir eşleşme ve beraberlik, iki tarafın da kazanmak için yeterince çaba göstermediği bir oyunun eşit bir yansımasıydı.

Güney Koreli, Gana’ya karşı ikinci maçında 2-0’lık bir açıktan eşitlemek için geri döndüklerinde kalpleri kırıldı. sonunda 3-2 yenildi. Bu yıkıcı kaybın ardından, Güney Kore’nin eleme umutları, Portekiz’i yenme görevi büyük görünerek, ulaşılamaz görünüyordu.

Son maçlarında eleme şansı elde etmek için Portekiz’i yenmesi gereken Güney Kore için beklentiler yüksek değildi. Maçın 5. dakikasında Portekiz öne geçerken normal servis yeniden başladı, ancak Güney Kore, Hee-Chan Hwang’ın son dakika galibiyetiyle Portekiz’in 1-0 avantajını tersine çevirerek onları bir sonraki gol turuna gönderdi. gol attı

Son dakika elemelerinin zirvesinden sonra, Güney Kore’nin Brezilya ile oynadığı son 16 maç, Brezilya’nın rahat bir zafer kazanmasıyla gerçek bir şok oldu. Güney Kore, Brezilya’nın yetenekli ön saflarına arka hatlarını kullanmaları için çok fazla zaman ve alan verdi ve onları devre arasında 4-0’lık bir açıkta bıraktı. Güney Koreliler ikinci yarıda bir geri başardı, ancak ilk yarıda şok edici bir savunma gösterisinin ardından maç 4-1 sona erdi ve Güney Kore’yi evine gönderdi.

3. Uruguay – 4 Puan (GD: 0)

Getty Images’den gömün

Turnuvalardan biri olarak beklentilerle ‘Kara atlar’ Uruguay, kupa için rekabet etmek için grup aşamalarında etkilemeyi başaramadı ve turnuvanın bir sonraki aşamasına kalifikasyonu haklı çıkaracak kadar teklifte bulunmadı.

Uruguay’ın Güney Kore ile karşılaşmasında her iki taraf da hücum alanlarında keskin görünmediğinden erken işaretler ortaya çıktı. Kaliteyle dolu bir Uruguay tarafı için yenilebilir bir rakibe karşı puansız bir beraberlik, turnuvada inşa edilecek bir işaret koymak için kaçırılmış bir fırsat olarak görülecektir.

Bunu Portekiz’e karşı bir mağlubiyet izledi ve turnuvanın derinliklerine inme hırsları solmaya başlarken Uruguay için kötü işaretler oluşturdu. Portekiz’e karşı iyi hesap vermelerine rağmen, bir 2-0 mağlubiyet önemliydieleme şansı için bir sonraki maçlarını kazanmak zorunda oldukları için.

Gana’ya karşı ihtiyaç duydukları şey bir galibiyetti ve elde ettikleri şey bir galibiyetti ama yine de yeterli değildi. Uruguay maçı 2-0 önde bitirmesine rağmenGüney Kore’nin Portekiz’e karşı geç galibi, Uruguay’ın önüne geçecekleri, Uruguaylıların kalplerini kıracakları ve onları grup aşamalarında Dünya Kupası’ndan düşürecekleri anlamına geliyordu.

4. Gana – 3 Puan (GD: -2)

Getty Images’den gömün

Gana, turnuvanın zorlu gruplarından birinde iyi mücadele ettikten sonra H Grubu’nu son sırada tamamladı.

Ganalıların niteliklerini sergilediği bir maçta Portekiz, Gana için ilk sırada yer aldı. Bu maçın çoğunda kontrol Portekiz’deydi, ancak Gana maçın son anlarına kadar mücadele etti. Inaki Williams, Portekizli kalecinin yetenekli fırsatından yararlanamadı ve maçı Gana için zorlu bir 3-2 mağlubiyetle bitirdi.

Gana’nın grup aşamalarının ötesinde bir kalifikasyon umuduna sahip olması için bir sonraki maçında bir sonuca ihtiyacı vardı ve devre arasında Gana, Güney Kore’ye karşı rahat bir 2-0 öne geçti. Ancak üç dakikada iki gol, Güney Kore’nin berabere kalmasıyla Gana’nın rahat liderliğini kaybetti. Ancak bu, Gana’yı aşamalı hale getirmedi, çünkü Muhammed Kudus bu yarışmanın galibine gol atarak ve Gana’nın elemelerdeki umutlarını üç puanla ilerleterek hızlandı.

Eleme şansı elde etmek için en azından beraberliğe ihtiyacı olan Gana, Uruguay ile karşılaştığında tanıdık bir düşmanla karşılaştı. Gana’nın acı bir şekilde filelerin arkasını bulamadığı bir oyun. Bununla birlikte, turnuvadan elenmesine rağmen, Uruguay atılan gollerin olmaması nedeniyle bu süreçte rekabetten çıktığı için Gana, Uruguay’a kendi intikam versiyonunu uyguladı.


Kaynak : https://worldinsport.com/world-cup-2022-what-happened-in-group-g-h/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir